Nissan Micra vender tilbage Danmark som ren elbil. Teknisk set er den identisk med Renault 5.
Nissan genintroducerer Micra-navnet i Danmark.
Det sker med en fuldelektrisk bil, selvom benzinbilen af samme navn stadig er i produktion.
Den nye, elektriske Nissan Micra baseres på teknologi fra Renault 5. Faktisk er de to biler identiske.
Ligesom sin franske søstermodel, Renault 5, vil den nye Micra kunne fås med to batteripakker.
Kunder kan vælge mellem batterier på 40 kWh eller 52 kWh. De giver en forventet rækkevidde på henholdsvis lidt over 300 kilometer og 400 kilometer.
Bilen understøtter hurtigopladning. Den kan lade med 80 kW eller 100 kW. Det afhænger af den valgte batteripakke. En opladning fra 15 til 80 tager ifølge Nissan højst 30 minutter.
En varmepumpe er standardudstyr. Muligheden for at forvarme eller nedkøle batteriet er også inkluderet.
Bilen får også V2L-teknologi (Vehicle-to-Load). Det betyder, at strøm kan deles med eksterne enheder og gadgets. Forskellen fra bilen til dit hus.
Nissan Micra får Google-teknik
Nissan beskriver den nye Micra som “legen, stilfuld og uprætentiøs”. Designet siges at have træk, der minder om en SUV, der skal give et ‘moderne og robust udtryk’.
Indvendigt byder den nye Micra på digitale instrumenter. Skærmen til instrumenteringen er 10,1 tommer stor. Infotainmentsystemet har en skærm af samme størrelse.
Det system er baseret på Googles Android-system. Teknologi som japaneren i øvrigt også deler med Renault 5.
Googles stemmestyring er en anden del af pakken. Det giver føreren nem adgang til navigation og underholdning.
Den nye Nissan Micra kommer udelukkende som en femdørs model. Bagagerummet har en kapacitet på 326 liter. Det giver plads til dagligdagens indkøb og mindre tasker. I hvert fald i teorien.
Micra-comeback er afgørende for japanerne
Egenvægten for bilen er bemærkelsesværdig. Japanerne holder den mellem 150 og 200 kilo lettere end konkurrenten Mini E.
Salget af den nye elektriske Nissan Micra starter senere i år. De endelige priser er endnu ikke offentliggjort af Nissan.
På markedet vil den nye Micra konkurrere med flere andre små elbiler. Blandt de primære konkurrenter er Renault 5. Også Citroën ë-C3, den nye Hyundai Inster og Fiat Grande Panda nævnes.
Det japanske bilmærke har flere gange antydet mere end antydet et comeback til Micra-navnet. Og nu gør de altså noget ved det.
Og selvom den benzindrevne Micra ikke var en succes på alle markeder, har Nissan stærkt brug for, at den elektriske udgave biler det.
Godt nok deler man udviklingsomkostningerne med Renault, men japanerne skal stadig finde 30 milliarder kroner i besparelser. Det betyder bl.a., at 7 bilfabrikker skal lukkes og 20.000 ansatte skal fyres.
Til sammenligning tager Renault i Danmark 185.000 kroner for søstermodellen. En pris Nissan formentlig vil ‘kopiere’ eller i hvert fald læne sig op ad.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]