Nissan taber 11,5 milliarder – skærer helt ned til nakkestøtter

Som forretning bløder bilmærket Nissan stadig. Det laver en revideret forventning til regnskabet i andet kvartal og første halvår af 2025 ikke om på. Når året er omme, er 11,5 milliarder væk, siger ledelsen.

Annonce

Det er bedre end 2024. Men Nissan forventer stadig at komme ud af 2025 med et underskud på driften på hele 11,5 milliarder kroner.

Det skriver bilmærket selv i en pressemeddelelse torsdag formiddag.

– Selvom vores resultater for første halvår afspejler midlertidige fordele og resultater af en række omkostningsbesparende initiativer, forventer vi et fortsat udfordrende konkurrencemiljø i andet halvår, risici i forsyningskæden og en sæsonbetonet forretning, siger finansdirektør Jeremie Papin.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Boosted har tidligere fortalt, at Nissan kom ud af 2024 med et underskud på mere end 30 milliarder kroner.

Den hårdt pressede bilgigant har siden da fyret sin administrerende direktør og bedt den tilbageværende ledelse finde pengene via besparelser.

Det er blandt andet kommet frem, at japanerne har et katalog af hele 4.000 forskellige måder at spare på. Blandt vil man skære ned på udformningen og antallet af forskellige nakkestøtter.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det ekstreme tab i hovedforretningen påvirker ifølge den danske importør ikke forholdene herhjemme.

Nissan Danmark har overfor Boosted afvist, at den danske del af forretningen er en del af spareplanen.

Importøren har dog før skåret ganske markant ned på sine aktiviteter. I december 2023 betød det blandt andet, at alle forhandlere blev fyret.


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet