Multimillionær dræbt af træ – nu gives bilsamling væk

Multimillionæren Curtis Leavertons eksklusive bilsamling sælges for 79,5 mio. kr. Overskuddet doneres til kræftramte børn.

Annonce

En tragisk ulykke har har sendt en multimillionærs eksklusive bil- og motorcykelsamling under hammeren.

Den 61-årige Curtis Leaverton blev dræbt af et nedfalden træ, da han i sommer var ude at køre på en motorcykel.

Nu bliver hans samling, der er vurderet til 79,5 millioner kroner, solgt på auktion, og pengene går ubeskåret til velgørenhed.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den 61-årige forretningsmand var ude på sin motorcykel for at træne op til et velgørenhedsløb, da han pludselig blev ramt af et træ, der faldt ned over vejbanen.

Leaverton drev flere succesfulde virksomheder inden for motorsport. Han var en anerkendt samler af eksklusive biler og motorcykler.

Efter hans tragiske død har de efterladte truffet en usædvanlig beslutning. De har valgt at donere hele samlingen til velgørenhed.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Millioner fra auktionssalg går til kræftramte børn

Overskuddet fra salget af bilsamlingen vil gå til at støtte organisationer. De organisationer hjælper børn med kræft og andre alvorlige sygdomme. Det afspejler de problemer, der lå Leaverton på sinde.

Det oplyser auktionshuset Gooding & Company/Christie’s i en pressemeddelelse.

Samlingen er en værdifuld og nøje kurateret samling. Den anslås at have en værdi på cirka 79,5 millioner danske kroner.

Den rummer nogle af de mest eftertragtede biler i historien. Blandt andet en af bare 1.270 Porsche Carrera GT.

Salget er sat til en stor auktion, der vil tiltrække samlere fra hele verden. De vil byde på de sjældne køretøjer. Foruden en Jaguar XJR-15.

Alene den britiske superbil er vurderet til et sted mellem 900.000 og 1,2 millioner dollar.


En arv skabt i motorsportens verden

Curtis Leaverton var dybt forankret i motorsportens verden. Han skabte sin formue gennem succesfulde virksomheder i branchen.

Hans samling afspejler den passion. Den indeholder køretøjer, der ikke kun har høj økonomisk værdi. De har også en stærk tilknytning til racerhistorien.

Mere efter annoncen

Auktionen kommer kort tid efter et andet historisk salg af en stor samling.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, blev den afdøde Ferrari-restauratør Phil Bachmans utrolige samling på 48 Ferrarier også sat til salg.

Den omfatter sjældne ikoner fra 1953 og frem. Salget af Leavertons samling understreger, at biler med en unik historie tiltrækker de mest pengestærke individer – og andre dødelige men mindst lige så nysgerrige blikke.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet