Jack Doohan blev fyret fra Alpine efter et sandt mareridt i Formel 1. Nu afslører han de uhyggelige dødstrusler, der ødelagde drømmen.
Den unge australier Jack Doohan fik sin store chance hos Alpine, men debutåret i 2025 udviklede sig hurtigt til en traumatisk oplevelse, der endte i en fyring.
I den nye sæson af Netflix-serien ‘Drive to Survive’ fortæller han nu ærligt om de uhyggelige beskeder, der tikkede ind i hans indbakke.
Truslerne var så voldsomme, at de direkte truede hans førlighed.
– Jeg modtog seks eller syv mails, hvor der stod, at mine arm og ben ville blive skåret af, hvis jeg stadig sad i bilen i Miami, afslører han ifølge Aftonbladet.
Situationen eskalerede så meget, at han måtte have politibeskyttelse døgnet rundt for at føle sig tryg.
Under løbsweekenden i Miami blev sikkerheden omkring den unge kører strammet markant. Alpine bekræftede over for The Athletic, at de kendte til truslerne og tog dem meget alvorligt.
– Jeg havde tre bevæbnet mænd omkring mig og måtte ringe efter en politieskorte, forklarer Jack Doohan om de dramatiske dage i USA.
Presset blev til sidst for meget for den talentfulde australier. Efter blot fem løb uden at have scoret et eneste point valgte Alpine at fyre ham.
Det skete umiddelbart efter løbet i Miami, hvor han var udgået af racet. Han lægger ikke skjul på, at de frygtelige omstændigheder fjernede enhver glæde ved at køre i motorsportens kongeklasse.
– Jeg kunne ikke nyde at køre i Formel 1. Noget som jeg havde drømt om så længe. Så ja, det var noget lort, konstaterer han i dokumentarserien.
Doohans sæde hos Alpine blev hurtigt overtaget af argentinske Franco Colapinto, der fortsætter som fast mand for holdet her i 2026-sæsonen.


