MG lover livstidsgaranti på elbilers batterier

Kinesiske MG påstår de fylder 100 i år. Forretningen blev dog grundlagt i 2006. Men for at fejre det, giver mærket nogle bilister livstidsgaranti på batteriet.

Annonce

MG påstår de fylder 100 i år. Det kinesiske mærke blev dog først grundlagt i april 2006. Ikke desto mindre fejrer kineserne det med livstidsgaranti på batterier.

Men altså kun til nogle bilister. Faktisk er livstidsgarantien kun tilgængelig i ét land – nemlig Thailand. Og det kun på fire modeller: MG4 Electric, MG Maxus 9, MG Maxus 7 og den nye MG Cyberster.

– MG er mærket, der baner vejen og grundlægger elbilens popularitet i Thailand.

Annonce

– Ved løbende at krydse nye grænser for elbiler har virksomheden introduceret en bred vifte af produkter, der fuldt ud stemmer overens med bilisters behov og krav, hævder Pongsak Lertruedeewattanavong, der er underdirektør hos MG Sales i Thailand, ifølge Bangkok Post.

LÆS OGSÅ: Bilejerne skal betale – benzin stiger med 3,2 kroner

Garantien som altså lige nu kun gælder MG’s thailandske kunder, gælder dog ikke kun nye kunder i butikken. Bilmærket vil også dække bilister, man tidligere har solgt biler til i landet, ind under ordningen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Herhjemme er MG-importøren meget langt fra at tilbyde livstidsgaranti på noget som helst. Danskerne må i stedet tage til takke med 7 år eller 150.000 kilometer, afhængig af hvad batteripakken møder først.

MG er, så vidt vides, det første bilmærke i hele verden, der lover bilisterne livstidsgaranti på batteripakken. Garantien kan dog vise sig at være meget lidt værd.

Ifølge en ny analyse er det kun meget få af de kinesiske bilmærker, der trods massiv – og ulovlig – statsstøtte kan lave penge.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

I 2031 vil flere af Kinas over 130 bilmærker være gået konkurs, mens bare et ud af syv bliver en overskudsforretning til den tid. Læs mere om det her.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?