Det har været en del af teknologien, lige siden bilen kom frem. Men nu kan bagbremserne være på vej ud, siger Mercedes.
Mercedes’ nye elmotor, der skal sidde på baghjulene i bl.a. den kommende AMG GT X, er en potent sag.
Faktisk er den så kraftig, at alene regenereringen af energien, der sendes tilbage i batteriet, når bilen tager farten af, er nok.
Altså nok som i, at det er unødvendigt med et traditionelt sæt bagbremser i form af skiver og klodser.
– Takket være kapaciteten, når det kommer til regenerering af energi, kan systemet reducere bagbremsernes størrelse markant.
– I nogle tilfælde endda helt fjerne dem, siger Simon Odling, chef for ny teknologi hos underleverandøren Yasa, der er ejet af Mercedes.
Odling mener endda, at teknologien kan øge rækkevidden i kommende elbiler. Og det helt uden at selve motorerne gør noget væsen af sig.
Hver af de elektriske motorer, som Yasa udvikler til Mercedes, vejer bare 12,7 kilo. Og de kan, siger bilmærket, levere 1.006 hestekræfter værd.
Det vil sige mere end 2.000 hestekræfter alene på baghjulene. I hvert fald teorien. Om Mercedes nogensinde gør alvor af tanken, melder historien ikke noget om.

