Annonce:

Mercedes’ næste elbil får falsk V8-lyd fra forlygterne

Den nye Mercedes Concept GT XX har mange vilde detaljer. Men en skille sig især ud – den brøler nemlig ‘som en V8’er’ fra forlygterne.

Den nye Mercedes Concept GT XX gemmer på en usædvanlig funktion. Elbilen bruger nemlig sine forlygter til at skabe en falsk V8-lyd.

Det er en løsning, som skal give den ellers lydløse bil karakter og tilstedeværelse.

Det hele kan lade sig gøre, fordi små højtalere er monteret på siden af forlygterne. De bruger selve forlygtens hus som en form for højtaler-kabinet til at gengive lyden.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Det tekniske setup forstærker især de dybe basfrekvenser. Mercedes-AMG mener, det er nødvendigt for at kunne efterligne den genkendelige rumlen fra en klassisk V8-motor.

Lyden er dog ikke kun for folk udenfor bilen. Føreren og passagererne vil også opleve lydeffekter. De leveres gennem bilens normale højtalere i kabinen.

Den kunstig lyd har ifølge tyskerne to formål. For det første er det et lovkrav, at elbiler udsender en form for lyd ved lave hastigheder. Det advarer fodgængere om, at bilen nærmer sig.

Vild ydeevne og fremtidens opladning

For det andet anerkender Mercedes, at elbiler kan virke anonyme uden motorlyd. En dyb brummen opfattes som mere passende til en bil med 1.341 hestekræfter.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Konceptbilen er udstyret med hele tre Yasa-motorer. Den samlede effekt er på 1.000 kW, hvilket svarer til 1.341 hestekræfter.

Tophastigheden er opgivet til 460 kilometer i timen. Det placerer Concept GT XX blandt de absolut hurtigste elbiler i verden. Ja, faktisk gadebiler i det hele taget.

Batteriet har en kapacitet på 114 kWh. Mercedes hævder, at det teoretisk kan oplades med en effekt på over 850 kW.

Artiklen fortsætter efter videoen:

Sådan en opladning vil kunne tilføje 400 kilometers rækkevidde i batteriet på fem minutter. Det er dog en teknologi, som endnu ikke er udbredt i Europa.

Et design der matcher den vilde teknologi

Der findes ingen offentlige ladestandere med den hastighed i Danmark endnu. Kinesiske producenter har dog udviklet dem, og Mercedes forventer, de bliver den nye standard i fremtiden.

Den færdige produktionsmodel af AMG GT XX forventer vi ikke at se noget til lige med det første. Men når det sker, er det meningen, at den skal konkurrere med Porsche Taycan.

Mere efter annoncen:

Udover lyden fra forlygterne byder konceptet på andre iøjnefaldende detaljer. Det gælder blandt andet de specielle baglygter og en digital skærm mellem dem.

Bilen har også særlige aerodynamiske hjulkapsler. De kan bevæge sig ind og ud for at optimere luftmodstanden under kørsel.

Mere efter disse links:

Overgangen fra brølende V8-motorer til elektriske drivlinjer er en stor omvæltning for et mærke som AMG. Og måske er den for stor.

I hvert fald er kunderne blevet væk i sådan et omfang, at performance-afdelingen nu stiller sig op i pressen for at garantere V8-motorens overlevelse. Læs mere om det her.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]

Læs flere artikler efter annoncerne:
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til [email protected]
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også