Mercedes indrømmer: 4-cylindret C 63 AMG var en fejl

Mercedes siger nu, at man overvurderede interessen for en 4-cylindret C 63 AMG. – Vi troede interessen ville være anderledes, siger AMG-chefen.

Annonce

Det er ikke alt, Mercedes rør ved, der bliver til guld. Og det hjælper heller ikke nødvendigvis, at der står AMG på skidtet.

Det erkender bilmærkets ledelse nu.

Helt konkret siger AMG’s afgående direktør Michael Schiebe, at han misforstod kunderne, da han gav grønt lys til den 4-cylindrede C 63.

– Beslutningen blev taget under andre omstændigheder. Men vi havde da regnet med en bredere af accept (af bilen, red.)

Annonce

– Men nu er der meget, der har ændret sig. Især på nøglemarkeder som det amerikanske, siger Michael Schiebe i et interview til Auto Motor und Sport.

Indrømmelsen fra Michael Schiebe, der snart ikke længere er AMG-direktør, kommer bare få dage efter, at han gjorde det klart, at C 63 ikke fortsætter med de fire cylindre.

Officielt skyldes det dog, at Mercedes ikke vil bruge penge på at få motoren til at leve op til de kommende Euro 7-krav til brændstoføkonomi og CO2-udledning.

Det er stik modsat holdningen hos blandt andre BMW, der allerede har svoret at de vil bruge penge på at holde både de 6, 8 og 12-cylindrede motorer i live under det nye regelsæt.

Tilbage hos Mercedes har man også lovet, at den store V12-motor overlever Euro 7-reglerne. Men sådan går det altså ikke nødvendigvis for de mindre motorer.

Allerede da Mercedes testede den nuværende C 63 AMG begræd vi her på Boosted-redaktionen beslutningen. Og vi fik desværre ret i vores antagelser.

Bilen lyder, selvom den på papiret aldrig har haft flere hestekræfter, nemlig som en død støvsuger.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce:

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce