Porsche Danmark støtter igen Sportscar Event, hvor passagerture i alverdens sportsvogne samler penge ind til blandt andre Børnecancerfonden.
Porsche Danmark er igen med, når Sportscar Event ruller ud i 2026. Her kan publikum købe passagerture i sportsvogne og superbiler, mens indtægterne går ubeskåret til blandt andre Børnecancerfonden.
Sportscar Event har eksisteret i mere end 25 år og har siden det første arrangement i 2000 doneret mere end 29 millioner kr. Formålet er at støtte alvorligt syge børn og blandt andet forskning i børnekræft.
Konceptet er enkelt. Frivillige ejere af sportsvogne og superbiler stiller deres biler og tid til rådighed. Publikum betaler for en tur i passagersædet på lukkede anlæg, hvor bilerne kan få lidt mere frihed end på almindelig vej.
Porsche stiller med Børnenes Bil
Porsche Danmark deltager for tredje år i træk og stiller igen med Børnenes Bil. I år er der tale om en fuldelektrisk Porsche Macan Turbo med farver og dekorationer inspireret af børnetegninger.
Den elektriske Macan Turbo yder 639 hk og klarer 0 til 100 km/t på 3,3 sekunder. Dermed er der rigeligt med kræfter til at give passagererne en oplevelse. Bilen kommer både til at køre ved Sportscar Event og ved Porsche Danmarks egne arrangementer i løbet af året.
“Vi er glade for igen i år at støtte op om det enestående arbejde, som organisationen bag Sportscar Event leverer. Det er et event, som kommer fra hjertet, og som gør en enorm forskel for mange alvorligt syge børn i Danmark,” siger Katrine Bleeg, PR- og marketingchef hos Porsche Danmark.
Tre events i Danmark
Sportscar Event 2026 begynder på H.C. Andersen Airport i Odense lørdag 20. juni. Her er der fri entré for alle, og arrangementet kører fra klokken 9.00 til 16.00.
Senere er der events på FDM Sjællandsringen i Roskilde og FDM Jyllandsringen.
Ud over de tre offentlige events afvikles der også tre særlige børnedage. De er forbeholdt kræftramte børn og deres familier, som får mulighed for at opleve bilerne på tæt hold.
“Vi bidrager til at skabe smil og mindeværdige oplevelser i en tid, som er ubegribelig svær for børnene og deres familier,” siger Katrine Bleeg.
For bilentusiaster er Sportscar Event en chance for at komme tæt på nogle af landets mest spændende biler. For børnene og familierne bag formålet handler det om noget langt vigtigere.


