Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken

Lamborghini Temerario afløser Huracan og ikke mindst den berømte 5,2-liters V10-motor. Til gengæld svulmer effekten til hele 920 hestekræfter.

Annonce

Lamborghini Temerario har haft sin officielle premiere. Det skete i forbindelse med Pebble Beach-udstillingen i USA i weekenden.

Så nu er folkene på fabrikken i Sant’Agata klar til at fortælle bare en smule mere om bilen. Det er slut med V10-motoren, det vidste vi allerede.

På dens plads centralt i bilen har Lamborghini i stedet lagt en 4-liters V8-motor med hybridteknologi, som vi i forvejen kender fra SUV’en Urus. Det selvom Lamborghini siger, at denne motor er nyudviklet helt fra bunden.

Annonce

– En ny Lamborghini skal altid overgå sine forgængere, når det gælder præstationer. Og med vores nye plug-in hybrid, Temerario, har vi opnået et paradigmeskifte, både i form af kræfter, performance og køreglæde.

LÆS OGSÅ: Vi er mindst syv år foran Tesla, siger konkurrent

– Temerario er den første og eneste serieproducerede supersportsvogn med en motor, som kan nå 10.000 omdrejninger i minuttet – det er en bedrift, som typisk kun opnås i motorsport, lyder det fra mærkets administrerende direktør Stephan Winkelmann i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lamborghini vil ikke sige præcist, hvor hurtig den nye bil er. Kun at tophastigheden ligger over 340 km/t. 0-100 km/t er i øvrigt overstået på bare 2,7 sekunder.

Boosted har spurgt den danske importør, Lamborghini Copenhagen, om nogle danskere allerede står på ordrelisten. Og om der i så fald foreligger en dansk pris.

Hos Lamborghini Copenhagen vil man ikke udtale sig, om hvorvidt der danske kunder på ordrelisten. Men man vil gerne bekræfte, at der er stor intresse for bilen, lyder det i et svar til Boosted-redaktionen.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Prisen har Lamborghini heller ikke løftet sløret for endnu på andre markeder. Men den ‘gamle’ Huracan kostede fra 1,7 millioner kroner uden afgift. Så det forventes, at den nye Lamborghini Temerario som minimum koster det eller mere.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!


  • Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken
  • Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken
  • Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken
  • Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken
  • Lamborghini Temerario har 920 hestekræfter fra fabrikken
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?