Lamborghini står for 60 procent af Audis overskud

Lamborghini laver langt færre biler men er en langt bedre forretning end moderselskabet Audi AG. Sammen med Bentley udgør italianerne 60 procent af overskuddet.

Annonce

Audi er måske ikke en dårlig forretning. Men koncernen havde været en langt dårligere forretning uden Lamborghini.

Og lægger man Bentley oveni det regnestykke trækker de to mærker til sammen hele 60 procent af overskuddet i Audi AG, der i sig slev er en del af Volkswagen-koncernen.

– Det faktum, at Lamborghini er koncernens profitmotor, viser tydeligt, hvorfor bilproducenter investerer i færre biler med højere marginer, skriver branchehjemmesiden SSO Report .

Artiklen fortsætter efter annoncen

Audi har været et datterselskab af Volkswagen siden 1966, mens Lamborghini først kom til i sommeren 1998.

Bentley blev en del af den samme koncern i 2003. Egentlig skulle det være sket allerede i 1997.

At det ikke blev til noget før, skyldtes et tovtrækkeri med BMW, der egentlig sad på rettighederne til både Rolls-Royce og Bentley.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tilbage hos Lamborghini trækker den ene fabrik i Italien 46 procent af hele overskuddet i Audi AG. Det skyldes, at hver bil fra Sant’Agata bidrager med lige knap 700.000 danske kroner til driftresultatet.

Til sammenligning tjener den øvrige del af koncernen – når vi trækker Bentley ud – bare 11.000 kroner i snit pr. bil.

Det, Lamborghini tjener mest på, er SUV’en Urus. En Audi SQ8 i en lidt pænere indpakning. Ikke desto mindre levede italianerne 2.967 biler sidste år.

Læs videre efter annoncerne

Af dem er 2.088 Urus-modeller. Det betyder, at Lamborghini som mærke efterlader et plus på Audi bundlinje i størrelsesordnen lige omkring 1,4 milliarder kroner.

Urus’ succes kan også læse således: Den er 70 procent af Lamborghinis fortjeneste, 32 procent af Audis og 6 procent af hele Volkswagens indkomst.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder