Fire dag efter at en ny lov sidestiller lattergas med kokain og andre stoffer, er en kvinde blevet anholdt for at køre påvirket rundt.
En kvinde i begyndelsen af 20’erne er blevet anholdt og sigtet for at køre bil påvirket af lattergas.
Det gjorde hun kun fire dage efter, at den nye lov om nultolerance for lattergas i trafikken trådte i kraft.
Det oplyser Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse.
Bilisten blev stoppet fredag aften den 14. november, lidt over klokken 21.
Færdselsbetjente standsede kvinden på Motorring 3 ved Gladsaxe, da man mente, at bilen kørte usikkert.
Betjentene skønnede, at kvinden, der er er fra den københavnske omregn, var påvirket. På passagersædet fandt betjentene da også en stor falske lattergas.
Lattergas er det samme som hård narko
Kvinden står nu over for en række alvorlige sigtelser. De omfatter besiddelse af lattergas og lidt cannabis.
Hun sigtes også for at have ført bilen, mens hun var påvirket af begge dele. Derudover sigtes hun for at køre bil, selvom hun var frakendt førerretten.
Den nye lov om lattergas-kørsel betyder, at stoffet sidestilles med anden form for narkokørsel.
Det er den nultolerance-linje, der nu slår hårdt. Over for Boosted har Rigspolitiet desuden kunne løfte lidt af sløret for, hvor længe lattergas nu kan spores i blodet.
Politiet vil holde et skarpt øje
Kvinden blev anholdt og kørt til på skadestuen, hvor hun fik taget en blodprøve. Resultatet af den retskemiske undersøgelse ventes at foreligge i løbet af nogle uger.
– Der er nultolerance for kørsel med lattergas i blodet, fordi det er farligt i trafikken,” siger politikommissær Claus Stoltenberg, leder af færdselsafdelingen hos Københavns Vestegns Politi.
– Vi fortsætter med at holde et skarpt øje på lattergaspåvirkede bilister.
Den nye lovgivning er en direkte reaktion på et stigende antal sager.
Mellem januar 2024 og august 2025 har der været over 2.000 sager om ulovlig besiddelse af lattergas i Danmark. 900 af dem har været blandt bilister ude på vejene.


