Kvinde fik 735.000 kroner i parkeringsbøder

Kvinden Jenner Fitzgerald skylder 735.000 kroner en en bizar om 678 parkeringsbøder over 3 år.

Annonce

Jenner Fitzgerald skylder sammenlagt 105.000 dollars svarende til 735.000 kroner for 678 parkeringsbøder, fordi hendes bil har stået stille det samme sted i tre år.

Bilen, en Chevrolet Monte Carlo, så Fitzgerald sidst, da hendes eks-kæreste havde nøglerne til den. Siden har det vist sig, at han dumpede den på en lufthavns-parkering i Chicago.

Parkeringsbøden er den største der nogensinde er givet til en bilist i netop Chicago. Men det vil Jenner Fitzgerald ikke finde sig i. Ligesom hun i øvrigt ikke vil betale bøden.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Derfor har hun nu sagsøgt både bystyret, flyselskabet, som ejer p-pladsen og ekskæresten som efterlod bilen.

Det skriver BBC.

LÆS OGSÅ: Sådan må elbiler aldrig lades op, advarer ekspert

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og selvom bilen stod registeret i Fitzgeralds navn, hævder hun, at hun aldrig har haft det mindste med bilen at gøre. Og at hun derfor ikke er ansvarlig for noget som helst med den. Heller ikke bøderne.

Hele sagen endte da også i et forlig mellem parterne. I hvert fald mellem Jenner Fitzgerald og bystyret i Chicago. Aftalen betød, at bystyret måtte tage til takke med 4.500 dollars svarende til 31.500 danske kroner.

De 1.600 dollar skal ekskæresten betale, mens Fitzgerald selv måtte betale resten af pengene i månedlige afdrag. Billigt sluppet – i hvert fald i forhold til udgangspunktet.

Det er dog langt fra første gang, at en parkering ender i en konflikt. Bare spørg denne Ford Focus-ejer. Han måtte betale hele 20.000 kroner, fordi han bil kastede en skygge. Hvilke alle biler gør. Alligevel blev bilistens klage afvist. Læs mere om sagen her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet