Krisen fortsætter – bilindustrien er den værste i 70 år

Bilindustrien er på nær enkelte lyspunkter et forfærdeligt sted i øjeblikket. Faktisk har det ikke set værre ud i 70 år, skriver fagforening i ny rapport.

Annonce

Produktionen hos Alfa Romeo og Maserati falder markant. Bilindustrien i hele Italien er ramt af efterspørgsel, der ikke er set ringere i 70 år.

Den italienske bilproduktion oplever et historisk dyk. Tallene viser et markant fald for mærker som Alfa Romeo og Maserati. Udsigterne forværres af flere faktorer, og håbet sættes nu til den kommende Fiat 500 Hybrid.

Produktionen af biler i Italien er faldet til det laveste niveau siden 1956. Det viser nye tal fra fagforeningen FIM-CISL. Nedgangen er ifølge fagforeningsfolkene så markant, at den påvirker hele industrien.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I årets første kvartal faldt produktionen af personbiler og varevogne med 36 procent. Det er sammenlignet med samme periode sidste år. Det følger efter et år, hvor den samlede bilproduktion faldt med 37 procent.

Flere kendte mærker mærker krisen tydeligt. Produktionen hos Maserati er faldet med hele 72 procent. Alfa Romeo oplever et fald på 52 procent.

Også produktionen af Dodge Hornet, der er identisk med Alfa Romeo Tonale, er kraftigt vingeskudt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Modellen sendes primært til USA. Nye amerikanske straftold forventes at ramme eksporten hårdt. Derfor droslen produktionen også ned med hele 80 procent.

Årsager til den historiske nedgang i bilindustrien

Fagforeningen FIM-CISL peger på en kombination af årsager til de massive fald. Fagforeningen kalder situationen for en “perfekt storm”. Den dækker over flere udfordringer for industrien.

Svag efterspørgsel på biler er en af hovedårsagerne. Kunderne holder igen med at købe nye biler. Det presser flere bilmærker. Også hårdere end det var ventet.

Læs videre efter annoncerne

Samtidig sker der en stor omlægning mod elbiler. Det kræver store investeringer og omstillinger på fabrikkerne. Tilpasningen tager tid og koster penge, men interessen for elbilerne har vist sig ikke at kunne følge med fabrikkernes investeringer.

Fabrikkerne skal desuden justeres til at bygge helt nye bilmodeller. Den proces påvirker også den samlede produktionskapacitet negativt.

De nye straftold fra USA forværrer situationen yderligere. Især for modeller som Dodge Hornet, der eksporteres til det amerikanske marked.

Fremtidsudsigter og nye modeller som Fiat 500

Fagforeningen udtrykker bekymring over de negative tal. “Vi forventede ikke nogen forbedring, men heller ikke sådanne negative tal,” lyder det i rapporten fra FIM-CISL.

Mere efter annoncen

Usikkerheden præger den italienske bilindustri. Der er brug for løsninger for at vende udviklingen.

Stellantis-koncernen, som ejer mærkerne, sætter nu sin lid til en ny model. Den nye hybridversion af Fiat 500 skal produceres senere i år.

Forventningen er, at den nye Fiat 500 kan give et tiltrængt løft. Den skal bidrage til at øge produktionstallene igen.

Det er dog usikkert, om én model alene kan vende den negative udvikling. Hele industrien står over for store udfordringer i de kommende år. Fremtiden for italiensk bilproduktion afhænger af mange faktorer.

Mere efter annoncen

På Boosted.dk kan du læse meget mere om de italienske bilmærker. Vi følger løbende med i nyhederne fra Alfa Romeo, Maserati og Fiat.

Og så sørger vi selvfølgelig også for at bringe seneste nyt fra Maranello, hvor Ferrari skovler penge ind på nye biler som aldrig før. Læs mere om det her.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler