Efter Danmark tager Sverige nu springet ud i kilometerafgifter der i første omgang lægges på lastbiler. Transportforbundet i landet er rasende.
Danmark har både indført kilometerafgifter og nye fotovogne specifikt til formålet.
Fotovognene skal holde øje med, at vognmændene herhjemme betaler afgifter for hver eneste kilometer, deres lastbiler kører på vejene.
En beregning fra den nuværende regering viser, at vognmændene i snit betaler 1,3 kroner pr. kørt kilometer. Og nu er den samme afgift på vej til Sverige.
Men det huer bestemt ikke Sveriges Transportforbund. Tværtimod mener organisationen, at afgiften kun vil gøre alt i0 landet dyrere.
Til sammenligning regner regeringen herhjemme med, at man hvert år skal bruge 300 millioner kroner alene på at få kilometerpengene i statskassen. Altså ren administration.
– Hvis man lægger et gebyr til baseret på, hvor langt man kører, f.eks. en kilometerafgift, er det indlysende, at transport bliver dyrere.
– Og det påvirker alle, der har brug for at købe transport, siger Ulric Långberg, chef for socialpolitik hos den svenske transportforening, ifølge Tidningen Näringslivet.
Herhjemme viser tal fra Dansk Erhverv, at udgifterne til diesellastbiler på grund af kilometerafgiften steg med 845 procent. Altså når man sammenligner med 2023.
Og spørger man svenskerne, er det ikke en løsning, man er interesseret i. Tværtimod mener transportforeningen, at systemet ikke må være dyrere i drift, end der kommer ind i egentlig kroner og øre fra kilometerafgiften.


