Købt for 7.000 kr. – bil er over 7 millioner kroner værd

Engang imellem har man bare lov til at være heldig. Sådan forholder det sig for ejeren af denne Aston Martin DB5. Bilen er nemlig mere end 7 millioner kr. værd.

Annonce

Hvad vil du give for en Aston Martin DB5?

Hvis svaret er; ‘mere end 1 million euro’ – eller hvad der svarer til 7,4 millioner danske kroner – er du på rette spor.

Det er nemlig hvad John Williams kan se frem til. Bilen købte han selv for ‘små’ 7.400 danske kroner i 1973. Og han har beholdt den lige siden.

Bilen, som den dengang 19-årige Williams købte for, hvad han kunne spare op, blev siden brugt hver eneste dag i en periode på fire år.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Faktisk stoppede køreturen først, da John Williams fik arbejde i Mellemøsten.

Men så fik den ellers gudesmukke Aston også lov til at stå. Og stå. Og stå.

– Nabobørnene legede i den.

– De hoppede op på kølerhjelmen. En af dem trådte på udstødningen og brækkede den af, siger Johns kone, Sue Willams.

I dag er der dog gjort noget ved den fejl, John Williams i sin tid begik ved at lade bilen stå.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Som mekaniker skammede jeg mig over, at jeg havde ladet hende forfalde så meget, siger han.

For da Aston Martins egne folk skilte bilen ad, opdagede mekanikerne, at der var og er tale om én af bare 39 biler med den kraftigere Vantage-motor, højrestyring og Silver Birch-lak.

Derfor er der også hældt 2.500 timer i at få bilen ført tilbage til udgangspunktet – og formentlig bedre end det.

I dag er bilen mere end 7,4 millioner kroner værd. Hvad det har kostet at få den bragt tilbage til livet, melder historien ikke noget om. Men John Williams er en glad mand.

Læs videre efter annoncerne

– Det er næsten 50 år siden, jeg sidst kørte i den. Oplevelsen er fænomenal. Det er … utroligt. Min pige er tilbage.

Købt for 7.000 kr. - bil er over 7 millioner kroner værd
Credit: Aston Martin
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder