Klimaaktivist vil forbyde hurtige benzinpumper

En klimaaktivist foreslår nu at forbyde hurtige benzinpumper for at fremme elbiler. Målet er at gøre det lige så langsomt og besværligt at tanke benzin som at lade en elbil.

Annonce

En klimaaktivist har fremsat et nyt og kontroversielt forslag, der skal fremme salget af elbiler.

Han vil forbyde hurtige benzinpumper og dermed tvinge ejere af benzin- og dieselbiler til at vente i op til ti minutter, hver gang de skal tanke.

Det er et forsøg på at udligne en af elbilernes største ulemper.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver han selv i et indlæg på Electrek.

Forslaget er blevet fremsat i en indlæg af Jo Borrás, der drømmer om en verden, hvor det er lige så besværligt at tanke en benzinbil, som det er at lade en elbil.

I dag er rækkevidde og lange ladetider fortsat de to største forhindringer for mange, der overvejer at skifte til en elbil.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Vil skabe lange køer ved tankstationerne

I USA er den maksimale flowhastighed for en benzinpumpe i dag fastsat til 10 gallons i minuttet, svarende til cirka 38 liter.

Klimaaktivistens forslag går ud på at reducere den hastighed markant, til kun 11 liter i minuttet.

Det vil ifølge hans beregninger betyde, at ejere af store pickup-trucks vil skulle vente i op til ti minutter på at fylde deres tanke.

– Og som en ekstra ‘fordel’ kunne der dannes køer, der tvinger alle efter dem til at vente endnu længere, skriver Jo Borrás om sit eget forslag.

Idéen er at skabe så meget frustration og spildtid for ejere af forbrændingsbiler, at de til sidst giver op og køber en elbil i stedet.

En del af en større ideologi

Forslaget bliver af kritikere set som et ekstremt eksempel på en bestemt politisk ideologi.


Her handler det ikke om at skabe lighed for alle, men om at skabe “lighed i resultat”.

Det betyder, at man bevidst forringer vilkårene for én gruppe (benzinbil-ejere) for at gøre en anden gruppe (elbil-ejere) relativt bedre stillet.

Kritikerne peger på, at det er en farlig vej at gå, hvor man straffer almindelige mennesker for at fremme en bestemt politisk dagsorden.

I kommentarsport til artiklen er der da heller ikke meget opbakning at hente for Jo Borrás.

Mere efter annoncen

– Du deler vandene mere end noget noget andet, skriver en.

– Forslaget her er så dumt. I stedet skal man få folk i benzinbiler til at betale for den skade, de gør på miljøet, vejene og andre mennesker, skriver en anden.

Det kontroversielle forslag om at genere bilister er ikke enestående.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har en politiker fra partiet De Grønne i Finland netop foreslået at indføre en generel hastighedsgrænse på kun 20 km/t på alle boligveje.

Formålet er her at gøre det mere sikkert for børn at lege på gaden ved at tvinge alle biler ud af byerne.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet