Kinesisk ejer køber næsten 80 procent af Volvo Cars

Volvo Cars er med det seneste opkøb fra Geely-koncernen nu næsten 80 procent kinesisk. Kineserne har købt yderligere 5,84 millioner aktier.

Annonce

Det kører ikke for Volvo Cars på aktiemarkedet.

Så nu griber den kinesiske majoritetsejer, Geely-koncernen, ind med et køb, så de ejer næsten 80 procent af bilmærket.

Mellem den 6. og 11. februar valgte hovedejeren at udnytte et kraftigt kursfald til at købe yderligere 5,84 millioner aktier. Det sender Geelys samlede ejerandel op på 78,9 procent.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Handlen har en samlet værdi på cirka 88,4 millioner danske kroner. Den gennemsnitlige pris pr. aktie landede på omkring 15,13 danske kroner.

Investeringen kommer direkte efter Volvo Cars præsenterede en et kvartalsregnskab, som markedet i første omgang tog køligt imod.

Det er første gang siden børsnoteringen i Stockholm, at Geely vælger at købe flere aktier i bilmærket.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nyheden om opkøbet fik straks kursen til at stige med syv procent på børsen. Investorerne ser det som et stærkt signal om tro på fremtiden for de svenske modeller.

For nylig valgte Geely ellers at sælge ud og reducere deres andel fra 82 procent. Men nu vender den kinesiske gigant altså om og øger kontrollen igen.

Det betyder samtidig, at mængden af frie aktier i omløb falder en smule.

Læs videre efter annoncerne

Stefan Lundin, der er kommunikationschef for Geely Holding i Europa, bekræfter strategien over for Dagens Industri.

Han lægger ikke skjul på, at båndet mellem de to virksomheder er meget stærkt. Han ser lyst på de kommende år for det historiske mærke.

– Volvo Cars ligger os nært, og vi har stor tillid til virksomhedens fremtid, siger Stefan Lundin til Dagens Industri.

Udover Volvo Cars sidder Geely blandt andet på kontrollen med Lotus, Polestar og Zeekr.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler