Kære klimaforkæmpere: Please, lad os nyde lyden fra biler som McLaren F1 GTR

Hvis den slags biler bliver forbudt en dag, så siger vi farvel og tak…

Annonce

Den var engang verdens hurtigste serieproducerede bil. Men selv den dag i dag, er McLaren F1 et unikum uden lige. Og dens fantastiske BMW V12-motor giver stadig voldsomme øreorgasmer verden over, når bilerne er sjælden gang imellem får lov at arbejde på asfalt.

Endnu vildere er det, når dens onde tvilling får stryg. Den hedder F1 GTR er en hårdkogt version af den i forvejen hårdkogte gadeversion.

Herunder kan du nyde lyden af en af de mest legendariske superbiler nogensinde. Og vi håber inderligt, at vi bare engang imellem kan få lov at nyde den slags biler til events rundt omkring på kloden – og at hele verden ikke bliver omdannet til det helt store forbud imod alt, hvad der larmer og forurener bare en smule.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hør her:

Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet