Annonce:

Jaguar om elbiler: Vi mister 85 procent af kunderne

Jaguar er udmærket klar over, at skiftet til kun at bygge elbiler kommer til at koste kunder. Man regner med, at 85 procent smutter.

Jaguar gør klar til at miste kunder, når mærket i 2026 efter planen kun vil bygge elbiler. Faktisk regner ledelsen med, at 85 procent forsvinder.

Det fortæller mærkets direktør Rawdon Glover til Auto Express.

De 85 procent skal dog findes blandt de bilister, der på nuværende tidspunkt kan finde på at købe en Jaguar. Det er de folk, mærket ikke regner med at se igen.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Måske er det, fordi de 85 procent fra 2026 slet ikke har råd til en Jaguar. Mærket har nemlig meddelt, at man ikke vil sælge biler for mindre end én million kroner fra ny.

Målet er ikke længere at konkurrere med BMW, Mercedes og Audi. I stedet mener Jaguar, at man hører til i toppen. Altså blandt mærker som Bentley og Rolls-Royce.

Jaguar har det fint med at miste 85 procent af kunderne

Men det kan blive en svær øvelse at realisere. Allerede nu kan Jaguar-forhandlerne nemlig se, at kunderne bliver væk. Også fra de brugte biler.

Ifølge Enginepatrol er salget af brugte biler faldet med 9 procent, siden Jaguar præsenterede verden for mærkets nye woke-identitet med en meget omdiskuteret reklamefilm.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Siden relanceringen af mærket er Jaguar blevet for at smide hele sin historie på gulvet. Bilmærkets direktør afviser dog kritikken totalt.

I stedet har han brugt sin tid på at fortælle medierne om, at Jaguar slet ikke gider sine ‘gamle kunder’. Tværtimod skyder han med skarpt mod kritikerne, som han kalder intolerante.

Samtidig føler Rawdon Glover sig nødsaget til at benægte at have taget stoffer, da han og den øvrige ledelse godkendte idéen bag det nye logo og tanken om kun at bygge elbiler.


Jaguar kan dog ikke løbe fra, at kunderne er blevet væk. Data fra Marketcheck UK viser, at mærket solgte 133 brugte biler om dagen i de syv dage efter relanceringen. Før var det i snit 146 biler om dagen. Altså et fald på 8,9 procent.

Det tidligere britiske mærke er dog ikke de eneste, som mister kunder. Det gør Tesla også. Alene herhjemme er salget faldet med 58 procent.

Det faldende salg smitter også af på aktiekursen. Siden Donald Trump genindtog det ovale værelse i Det Hvide Hus i USA er et kortvarigt opsving i Teslas værdi faldet sammen.

På bare få dage har mærket mistet hvad der svarer til 477 milliarder kroner i værdi. Af de penge er næsten 70 milliarder kroner direktør Elon Musks formue. Eller i hvert fald en del af formuen.

Tak fordi du læste med.
Læs flere artikler efter annoncerne:


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Flere populære artikler

Læs også