Jaguar giver op – vil ikke sælge nye elbiler

Mens forhandlere siger, at Jaguar ikke kan sælge nye elbiler, skifter mærket kurs. Bilerne skal stadig være dyre. Men de nye af slagsen skal kun kunne leases.

Annonce

Jaguar vil stadig kun bygge biler, der koster 1 million kroner eller mere. Men de vil ikke længere sælge dem.

For mens forhandlerne ikke længere tror på, at der eksisterer et mærke for Jaguar, sadler det tidligere britiske mærke nu om.

Ifølge Automobilwoche satser ledelsen nu alt på, at du ikke skal kunne købe en ny Jaguar som Type 00.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bilerne, der skal sendes ud på markedet i samme prislag som Bentley og Rolls-Royce, skal udelukkende kunne leases.

Jaguars idé er, at man på den måde bedre vil kunne ‘kontrollere’ restværdien af bilerne. Men hvis der ingen kunder er, kan restværdien lige så godt være 0 kroner.

– Der er ingen forretningsmodel for mærket længere, fortalte en talsperson hos en Jaguar-forhandlere i samme ombæring til det tyske mærke.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Samme forhandler har da heller ikke villet binde sig mere til et samarbejde med Jaguar end en hensigtserklæring.

Det er altså slet ikke sikkert, at Jaguar overhovedet kan finde forhandlere. Samtidig må bilmærket ligge øre til kritik fra alle sider.

Flere politiske spidser har ligefrem sagt, at Jaguar som mærke er færdigt. Ledelsen har, lyder det, på katastrofal vis gravet sin egen grav.

Læs videre efter annoncerne

Det mener blandt andet den britiske topfigur i politik Nigel Farage. Og han er ikke alene. Både Elon Musk og USA’s præsident Donald Trump har kritiseret mærket for ‘at smadre sin egen historie ved at gå woke-kulturens erinde.’.

Selv siger Jaguar, at man regner med, at 85 procent af de tidligere kunder forsvinder. Enten fordi de ikke kan være med på prisen eller ikke bryder om et modelprogram udelukkende af elbiler.

Britiske medier er omvendt blevet sendt ud i en prototype af Type 00. Og næsten over hele linjen, blandt andet fra Autocar, lyder det, at bilen faktisk kører godt.

Spørgsmålet er, om det er nok.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder