Ingen mekaniker vil have 770.000 kr. i løn, siger Ford

Der er måske nok mekanikere i verden. Men Ford kan ikke finde dem. Heller ikke selvom direktøren står klar med en årsløn på 770.000 kroner.

Annonce

Ford har problemer. Ikke bare taber mærket mange penge på hver eneste elbil, de sælger. Det er også svært at finde folk nok.

I podcasten Office Hours: Business Edition siger mærkets direktør i USA, Jim Farley, at han har mindst 5.000 mekanikerstillinger, han ikke finde folk til.

Det selvom Jim Farley angiveligt står klar med en årsløn på henved 120.000 dollar til hver eneste mekaniker.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Omregnet svarer det til 770.000 kroner.

Og selvom det lyder tillokkende, er det ifølge Jim Farley svært overhovedet at finde mekanikerne. Der er nemlig mangel på folk med evner inden for manuelt arbejde, lyder det.

– Vi er på spanden i det her land. Der er mere end 1 million ledige stillinger til alt fra VVS’ere over beredskabsfolk til fabriksarbejdere, elektrikere og lastbilchauffører, siger Ford-chefen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Alene inden for Fords sektor – altså fabriksarbejderne – var der ifølge den seneste officielle opgørelse 400.000 ledige stillinger i august måned.

Men som Ford-chefen også påpeger, leder man efter helt bestemte mekanikere. Ifølge Jim Farley tager det eksempelvis hele 5 år bare at lære at afmontere en dieselmotor i mærkets mest populære pickups i USA.

Og den type mekaniker hænger altså ikke på træerne. Heller ikke selvom de kan få næsten en million kroner for deres arbejde hvert eneste år.

Meget apropos vokser den slags dog heller ikke ind i himlen. For er der nogen sektor, der lige for tiden fyrer i stor stil, er det bilindustrien.

Alene Fords nu selvstændige datterselskab i Europa har i år fyret fabriksansatte i tusindevis. Forklaringen skal, som Boosted kunne fortælle, findes i den lave efterspørgsel på elbiler.

Det er særligt de Volkswagen-baserede Capri- og Explorer-modeller, der ifølge Ford selv ikke er et hit. Bilerne sælger slet ikke i det omfang, mærket havde forventet.


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet