Staten skal betale en del af regningen, hvis vognmænd og de store fragtfirmaer skal kaste sig over de elektriske lastbiler frem for diesel, siger ekspert.
De elektriske lastbiler er her. Men hverken vognmændene eller de større fragtfirmaer gider købe dem.
Og det er ifølge den tyske ekspert i erhvervskøretøjer Christoph Wede én altoverskyggende forklaring på.
Det forklarer han i et interview til Elektro Auto.
Det hele kan, siger Christoph Wede, koges ned til statsstøtten. Eller manglen på samme. I hvert fald på Europas største marked for lastbiler.
I Tyskland har man nemlig fjernet alle former for subsidier til erhvervslivet og deres bilparker. Og når der ikke kommer nogle støttekroner fra staten, er det at anskaffe en elektrisk lastbil simpelthen ikke besværet værd, lyder det.
– Omkostningerne ved opladning på stedet er i øjeblikket ikke attraktive nok, siger Christoph Wede.
Af samme grund fremhæver han, at diesellastbilen stadig dominere ude på vejene.
Tysklands indstilling er den stik modsatte af, hvordan den danske regering ser på de elektriske lastbiler.
I september 2025 åbnede Transportministeriet en pulje på 345 millioner kroner. Pengene skal bruges på at udbygge infrastrukturen eller på at støtte vognmænds indkøbt af såkaldte nul-emissionskøretøjer.
Vognmænd og fragtfirmaer kan også få støtte til brintlastbiler. Men dem er der virkelig langt imellem. Som Boosted kunne fortælle, er Volvo Trucks først klar med den slags i løbet af 2030.
Til gengæld satser man på at lave lastbiler, der ikke bare tankes med strøm via et ladekabel. Flere af dem skal forbrænde brint.


