Ikonisk bilspil fra 1986 bliver til biograffilm

Need for Speed fik det. Det samme gjorde Gran Turismo, og nu kommer 1986-klassikeren OutRun op på det store biograflærredet.

Annonce

Den kendte filminstruktør Michael Bay vil lave en film baseret på 80’ernes arkadespil OutRun med Ferrari Testarossa i hovedrollen.

Filminstruktøren er angiveligt allerede i gang med det nye projekt. Det drejer sig om en film baseret på arkadespillet OutRun fra 1986.

Skuespiller Sydney Sweeney er også involveret i projektet.. Hun skal dog ikke stå på rollelisten men i stedet producere filmen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

OutRun var et populært spil i 1980’erne. Året efter udgivelsen blev det kåret som det bedstsælgende af sin slags overhovedet.

Spillet foregik i en Ferrari Testarossa. Man kørte ad solbeskinnede veje langs stranden. Palmetræer prydede vejkanten. En stil som i hvert fald visuelt bør passe Michael Bay godt.

Bay er kendt for actionfilm. Han står bag filmserier som “Transformers” og “Bad Boys”. Hans film indeholder ofte eksplosioner og vilde biljagter.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er mediet Deadline, der skriver, at en OutRun-film er lige på trapperne.

Men Sydney Sweeney har også delt historien på sin Instagram-profil. Jayson Rothwell, filmens formodede manuskriptforfatter, har også delt historien det sociale medie X.

OutRun-film og Ferrari Testarossa

Filmatiseringer af videospil er populære for tiden. “Minecraft”-filmen har allerede fået stor opmærksomhed.

Andre eksempler er HBO-serien “The Last of Us”. Også “The Super Mario Bros. Movie” har klaret sig godt. De viser, at spil kan blive til film og serier.

Michael Bay har tidligere arbejdet sammen med Ferrari. Det kan muligvis gøre forhandlinger om bilrettigheder nemmere.

Ferrari virker også mere åbne over for licensering til filmens verden i dag end for bare få år siden. Mærket fra Maranello har for nylig genoptaget samarbejdet med Hot Wheels om modelbiler.


Hot Wheels arbejder også på en spillefilm. Den film produceres angiveligt af J.J. Abrams.

Fra arkadehal til det store lærred

Hvordan spillets simple præmis oversættes til en spillefilm, vides endnu ikke. OutRun handler primært om at køre hurtigt gennem forskellige landskaber.

Michael Bays erfaring med biljagter set fra Hollywood-perspektiv kan dog blive helt afgørende.

Det bliver interessant at se, hvordan holdet vil udvikle en historie fra et spil, der egentlig ikke har nogen handling. Altså andet end at speederen skal i bund.

Mere efter annoncen

Projektet er stadig på så tidligt et stadie, at hverken Ferrari eller flere af de store filmselskaber har forholdt sig til historien.

Fans af både spillet og Michael Bays film vil dog uden tvivl følge udviklingen meget tæt. En kombination af 80’er-nostalgi og moderne actionfilm kan være på vej.

Hvis du er vild med hurtige biler og film, behøver du dog ikke kigge hele vejen til Hollywood. En norsk bilfilm-klassiker er angiveligt på vej i en fjerde udgave. Manuskriptet er allerede skrevet. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet