Hyundai tilbagekalder 180.000 biler der er lavet forkert

Hyundai tilbagekalder 180.000 biler pga. bandfare. Sagen har skabt panik i Sydkorea, der sidste år blev ramt af en eksplosionsbrand i en elbil, der stod parkeret i en parkeringskælder.

Annonce

Hyundai tilbagekalder nu mere end 180.000 biler.

Forklaringen skal findes fabrikationsfejl, som kan føre til brandfare i elbiler som Hyundai Porter II Electric, Tucson og Kia Bongo III EV.

Det oplyser Sydkoreas Ministerium for Land, Infrastruktur og Transport.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tilbagekaldelsen gælder både Hyundai- og Kia-modeller, der er solgt på det sydkoreanske marked, men også enkelte modeller, som eksporteres til Europa – herunder Hyundai Tucson der sælges i Danmark.

Ifølge myndighederne er årsagen en fejl i batteriets software, der kan få systemet til at overophede og i værste fald starte en brand. Fejlen findes især i elbiler bygget på Hyundais ældre platforme.

Brandfare og softwarefejl skaber bekymring

Fejlen har fået myndighederne til at reagere hurtigt. I alt 260.184 biler fra producenterne Hyundai, Kia, BMW Korea og Stellantis Korea bliver nu kaldt tilbage. Heraf udgør Hyundais modeller over 180.000 køretøjer, mens resten kommer fra de andre producenter.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Omkring 85.000 eksemplarer af Hyundai Porter II Electric skal på værksted på grund af den farlige batterifejl. Den samme fejl findes i Kias Bongo III EV, som bygges af Hyundais datterselskab.

Myndighederne advarer om, at der kan opstå kortslutninger i batteripakken, hvis bilen udsættes for høje temperaturer. Derfor bør ejere af de berørte modeller straks kontakte deres forhandler.

Hyundai Tucson også ramt – solgt i Danmark

Blandt de modeller, som også påvirkes af fejl, er Hyundai Tucson.

Her er problemet ikke batteriet, men en mekanisk defekt, der kan få bremserne til at reagere langsomt. Tucson er den eneste model i tilbagekaldelsen, som officielt sælges i Danmark.

Boosted forsøger at finde ud af, om tilbagekaldelsen også gælder herhjemme.

Elbilbrande skaber frygt i Sydkorea

Tilbagekaldelsen har fået debatten om bilers batteripakker til at blusse op igen.


I 2024 blev et parkeringshus i Seoul hærget af en brand. Dengang fik en Mercedes skylden for at sætte ild til ikke bare sig selv bilerne rundt omkring den.

Ulykken førte til at der politisk blev stillet et forslag, som ville forbyde elbiler i både parkeringshuse- og kældre.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet