Hvor mange hestekræfter har en M3 CSL tabt på 18 år?

I dag er CSL-udgaven af E46 M3 en af mest legendariske BMW’er til dato – men hvordan står det til her 18 år, efter samlebåndet stoppede?

Annonce

E46 M3 er en eftertragte vogn. Hedder den tilmed CSL, bliver det legendarisk. Også selvom den første BMW med kulfibertag faktisk kun var i produktion i små syv måneder af 2003.

Helt præcist fra maj til december det år.

Var man en rigtig hardcore type dengang, som i øvrigt havde råd til en CSL, leverede fabrikken bilen uden aircondition og stereoanlæg. Noget, der var med til gøre en i forvejen imponerende slankekur endnu vildere, var dog uden tvivl kulfibertaget.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Bedste BMW M3 til dato – vi kører en tur i E46 CSL

For de kunder, som kunne fremvise en racerkøre-licens, fjernede BMW desuden hastighedsbegrænsning på 250 km/t. Men det var det altså ikke alle CSL-kunder, som kunne, så ikke alle CSL’ere kan køre 270 km/t.

Men nogen kan…

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kulfiber OVERALT
Som nævnt var CSL’eren den første Bimmer med kulfibertag, hvilket var med til at bringe vægten ned med hele 110 kilo i forhold til den almindelige M3. Det og så selvfølgelig den massive brug af det fjerlette materiale inde i kabinen.

Eksempelvis er dørsiderne i kulfiber. Bagsæderne vejer i øvrigt bare 600 gram…! Men hvordan klarer bilens motor – som BMW kaldte S5432HK – sig efter 18 år? Fra fabrikken havde den 17 ekstra hestekræfter.

Er de mon stadig hjemme? Det korte svar er ja… og mere til. Det engelske eksemplar herunder har nemlig 360,7 hestekræfter.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder