Hvis din bil dræber dig er det din skyld, siger Kina

Kinas Højesteret fastslår nu, at bilister bærer det fulde ansvar for dødsulykker, selvom de bruger selvkørende teknologi.

Annonce

Kinas Højesteret danner med et ny dom grundlaget for, at bilister altid kan få skylden for deres egen død.

Den nye afgørelse slår nemlig fast, at førerassistentsystemer aldrig kan erstatte mennesket som den primære fører i en bil.

Det betyder, at du ikke længere kan skyde skylden på autonome systemer, hvis det går galt på vejen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Dommen kommer efter flere sager, hvor bilister har sovet eller ladet sig underholde af deres mobiler, mens bilen kørte selv.

I en konkret sag blev en bilist dømt, selvom han lå og sov på passagersædet, mens en i øvrigt ulovlig anordning snød bilen til at tro, at der faktisk sad et menneske på forsædet.

Højesteret mener, at den slags teknologi kun skal hjælpe føreren og ikke overtage opgaven helt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kina strammer samtidig grebet om selve bilens design for at øge sikkerheden.

Fra 2027 bliver det obligatorisk med fysiske knapper til lygter, vinduesviskere og gearvælger. Den slags må ikke længere kunne skjules som menupunkter.

Myndighederne kræver nu, at bilproducenter kommunikerer meget tydeligere om systemernes begrænsninger.

Læs videre efter annoncerne

Tesla har allerede måttet ændre navnet på deres system i Kina til ”intelligent assisteret kørsel”. Det sker, fordi betegnelsen ”fuldt selvkørende” blev og bliver anset for at være vildledende.

Det kinesiske ministerium for information- og industri MIIT har netop offentliggjort de nye krav til fysiske knapper og betjeningen i og af biler.

Alle nye biler skal fremover have rigtige, fysiske knapper til de mest kritiske funktioner. Det skal sikre, at man kan betjene lygter og vinduesviskere uden at kigge væk fra vejen.

Samtidig indføres der et de facto forbud mod de såkaldte yoke-rat, da teknologien ikke kan bestå et nyt sikkerhedskrav.

Mere efter annoncen

Også de populære, skjulte dørhåndtag bliver forbudt fra næste år. De kan nemlig være umulige at åbne udefra, hvis bilen mister strømmen ved en ulykke.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler