Bilforhandlerne er ikke helt så renskuret, som mange af dem fremstår. Det fastslår en ny undersøgelse lavet på den anden side af Øresund.
Ikke nok med at 1 ud af hver 5. kriminelle i Sverige har forbindelse til en virksomhed.
Det viser sig også, at hver 10. bilforhandler har forbindelse af den ene eller anden art til kriminelle. Det viser en ny opgørelse fra BRÅ.
Rapporten fra det svenske Brottsförebyggande, der herhjemme svarer til Det Kriminalpræventive Råd, slår fast, at bilbranchen og autoværkstederne, er blandt de hårdest ramte.
Det er altså i bilernes verden, at de kriminelle har snablerne længst nede i noget der på overfladen ser lovligt ud.
Svensk politis efterretningschef Jens Ahlstrand forklarer til E55, at kriminaliteten i brancherne – den med biler som de øvrige – oftest går ud på at bruge bl.a. forfalskede fakturaer og timesedler.
– Virksomheder giver kriminelle mulighed for at skjule eller forstærke deres kriminalitet.
– Det er derfor afgørende, at tilsynet rettes mod personerne bag virksomhederne, siger
Li Hammar , efterforsker ved BRÅ, i en pressemeddelelse i forbindelse med præsentationen af rapporten.
Det er dog ikke, fordi Danmark er uskyldsrent i den sammenhæng. Slet ikke. Faktisk er især kriminelle synsmænd noget, der gentagne gange har skabt overskrifter i medierne.
Senest har afsløringer i DR Kontant fået et politisk flertal på Christiansborg til at stramme reglerne til periodisk syn af personbiler herhjemme.


