Hvad?! Dacia præsenterer VANVITTIG bil

Det er – desværre – kun et koncept. Og egentlig ligne rumæneren noget, der befinder sig bedre på Månens overflade end egentlig asfalt.

Annonce

Dacia har i Paris netop afsløret den unikke konceptbil – Dacia Manifesto. Det er ikke en bil, der er klar til produktion eller kan ses på danske gader og stræder indenfor de næste år – hvis nogensinde. Det ligner mere en bil, der er på vej til en Mars ekspedition

Til gengæld viser den, hvad vi kan vente os i fremtidens Dacia og hvilke tanker, der gøres hos Dacias design – og ingeniørteam. Det er i hvert fald den danske importør fortæller i den officielle pressemeddelelse.

Selv ved første øjekast er det tydeligt, at her er tale om konceptbil. Manifesto har hverken døre eller vinduer – eller for den sags skyld en forrude. Man er med andre ord både udenfor og indenfor på samme tid, skriver mærket.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kabinen kan højtryk-splues
Dacias simple Bring-Your-Own-Device-tilgang gør det muligt at fuldt integrere en smartphone i instrumentpanelet. Systemet kendes allerede fra mange Dacia og vil i fremtiden udvikles endnu mere.

Manifesto har naturligvis 4×4, stor frihøjde og er bygget til at kunne klare selv det mest ugæstfrie terræn. Og så er den bygget til at blive brugt – og gjort ren. Også indvendigt.

Faktisk kan man spule bilen indvendigt uden at skulle bekymre sig. Og så kan sædeovertrækkene tages af og anvendes som soveposer. Derudover er der et flytbart batteri i Manifesto, der kan tages ud og benyttes som strømforsyning til lys i telt, til at drive en grill mm.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Klik ‘NÆSTE SIDE’ for at bladre i billederne af bilen

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?