En Tesla Model Y, der kørte som taxa i Sverige, er brændt op efter mødet med et autoværn. Sammenstødet slog nemlig hul i undervognen.
En Tesla Model Y brændte op pĂ¥ en motorvej i Sverige, efter at en flænge i bilens undervogn opstod ved kollision med et autoværn.
Ulykken fandt sted pĂ¥ Kyrkbron i det centrale UmeĂ¥, hvor bilen, der fungerede som taxa, hurtigt blev antændt. Chaufføren slap uskadt fra hændelsen, men bilen var fuldstændig udbrændt.
Ifølge et øjenvidne opstod flammerne straks efter sammenstødet.
– Jeg sĂ¥, hvornĂ¥r det skete og blev overrasket. Den hoppede bare lige op ad midterskinnen og sĂ¥ næsten ud som om den skulle ned i floden.
– Det begyndte at brænde meget hurtigt og kraftigt. Jeg troede først, at chaufføren ville komme til skade, men sĂ¥, at han steg ud af bilen og sĂ¥ uskadt ud, siger øjnvidnet Hussein, der overværede ulykken.
LÆS OGSÅ: Tysk bilgigant i krise – skylder over 7,5 milliarder kroner
Redningsberedskabet ankom hurtigt, men det var ikke muligt at slukke branden i bilen. Ifølge redningslederen var situationen usædvanlig og vanskelig at hĂ¥ndtere.
– Den havde en lang flænge pĂ¥ undersiden. Bilen mĂ¥tte brænde ud, det var bedre for alle. Vi stod for det meste og sĂ¥ pĂ¥. Der gik cirka en time, før det brændte ud.
– Der var flere smĂ¥ eksplosioner under bilen. Da de stoppede, var der stadig lidt ild i kabinen. Vi fik slukket ilden, sĂ¥ bilen kunne bjærges om morgenen, siger redningslederen til avisen VK.
Ulykken skyldtes, at autoværnet beskadigede bilens batteri, hvilket førte til en hurtig og voldsom brand. Redningslederen fremhæver, at tidlig indsats kan gøre en forskel ved brande i elbiler. Men hvis flammerne breder sig, bliver det meget vanskeligt at kontrollere.
– Hvis vi er hurtige med vand og formĂ¥r at køle dem ned, kan vi slukke for et stort batteri. Men begynder det at brænde flere steder pĂ¥ samme tid, bliver det stadig sværere at slukke det.”
Statistikker viser, at elbiler brænder sjældnere end benzin- og dieselbiler, men brandene kan være komplekse at hĂ¥ndtere.
– Der blev i begyndelsen sagt, at røgen fra elbil var ti gange mere giftig end andre biler. Det er ikke sandt. NĂ¥r der laves test, viser det, at elbilbrande er giftige. Men ikke meget mere giftige end en brand i en almindelig bil,” siger redningslederen til VK.


