Hør hvad vi går glip af – Audi S7 som V6-benziner

Herhjemme må vi nøjes med falske afgangsrør og dieseldunst

Annonce

Det gælder sådan set både S6 og S7. Audi sælger kun diesel-udgaverne på vores breddegrader. Omvendt har man i USA og den del af verden faktisk også en 2,9-liters benziner med 450 hestekræfter, 600 Nm og seks cylindre på lager.

Faktisk helt den samme som vi andre kan få i både RS4 og RS5. Men i RS7 – næ, nej! ‘Nur diesel’ som tyskerne sikkert ville sige.

LÆS OGSÅ: Bentley har solgt 13.7 Bentayga-biler…. hver dag i 4 år!

Ikke at det kan bringe Boosted-redaktionens pis alt for meget i kog. For det betyder stadig 282 hestekræfter og 600 diesel-newton.

Annonce

Men, Audi. Vi ville nu gerne have haft valget selv.  Altså hvis vi havde haft pengene – forstås!

 

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce