I England er ventetiden på en køreprøve hele 22 uger. Nu er det blevet så slemt, at hæren sættes ind for at få nedbragt ventetiden.
Hvis du synes, ventetiden på en køreprøve i Danmark er lang, skal din tålmodighed ikke en tur til England.
Her er ventetiden på en køreprøve så lang, at hæren nu sættes ind for at hjælpe til med at få afviklet en bunke af dem.
I øjeblikket er ventetiden ifølge BBC på hele 22 uger, før landets køreskole-elever kan komme på til køreprøve.
Problemet ligger i, at myndigheden med ansvaret for køreprøverne ikke kan få uddannet motorsagkyndige hurtigt nok. I hvert fald ikke i et tempo, der kan følge med efterspørgslen.
Men hos Forsvarsministriet, som den engelske hær hører under, uddanner man sine egne motorsagkyndige.
Og det er dem, der nu over en periode på foreløbig ét år skal hjælpe med afvikle civile køreprøver. Og ikke mindst få ventetiden ned.
Noget helt andet er, at køreskole-eleverne i England måske ikke er de skarpeste bag rattet. Flere skal bruge uhyggeligt mange forsøg på bare at bestå teoriprøven.
Kørelærere raser over danske forhold
For en enkelt elev løb det, som Boosted kunne fortælle, op i hele 129 forsøg. En anden kunne klare sig med 75 forsøg.
Herhjemme går det ikke meget bedre med ventetiderne på køreprøverne. Færdselsstyrelsen, der overtog ansvaret for kørekort-området fra politiet i 2021, kæmper med ventetider på 8 uger.
Styrelsen synes dog ifølge DR, at der er styr på tiden mellem køreskole-elevernes sidste køretime og selve køreprøven.
Noget helt andet er gebyrerne for selve køreprøverne. Det synes formanden for Dansk Kørelærerunionen, som Boosted kunne fortælle, er at gøre grin med landets nye bilister.

