Annonce:

Gigant: Efterspørgslen på olie falder tidligst i 2040

Der bliver ikke slukket for hverken haner eller olieboringer lige foreløbig. Efterspørgslen falder tidligst i 2040, mener verdens største olieforhandler.

Det er meget muligt, at danskere og nordmænd kører rundt i elbiler. Men olie-efterspørgslen forventes tidligst at falde efter 2040.

Det er Vitols, verdens største uafhængige energihandler, vurdering ifølge Berlingske.

Vitol forudser, at efterspørgslen topper omkring 2030 med 110 millioner tønder dagligt. Derefter forventes den at stabilisere sig omkring de nuværende 105 millioner tønder dagligt i mindst ti år.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Denne prognose adskiller sig fra andre meldinger rundt omkring i energisektoren.

Det Internationale Energiagentur (IEA) forventer et tidligere toppunkt for efterspørgslen, nemlig i 2029, med 105,6 millioner tønder dagligt.

Olieselskabet BP har i en prognose fra juli 2024 et andet synspunkt. Her forudses et fald i olieforbruget allerede ved udgangen af dette årti. På den måde vil der ‘kun’ blive brugt omkring 91,4 millioner tønde olie hver dag i 2040.

Usikkerheden om den fremtidige efterspørgsel på olie ifølge analytikere til dels tilskrives den igangværende grønne omstilling.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

I denne proces erstattes fossile brændstoffer gradvist af mere bæredygtige alternativer. Men også den prognose er forbundet med en god del usikkerhed.

Vitol mener dog også, at man vil kunne spore et fald. Olie til benzinproduktion vil ifølge det hollandsk-schweiziske firma falde til et niveau på 4,5 millioner tønder om dagen i 2040.

På trods af dette forventer selskabet, at den samlede olie-efterspørgsel vil forblive robust. Her peger giganten på et uændret forbrug i industrien. Ligesom udviklingslandende vil efterspørge endnu mere olie.


Meget kan dog nå at ændre sig på den konto. Inden for EU er der eksempelvis stadig et pres for at få ophævet forbud mod forbrændingsmotoren i 2035. Ligesom bilmærkerne vil have slækket på gravene til elbilernes andel af produktionen.

Og i USA har den genvalgte præsident Donald Trump love sine vælgere, at han vil åbne for flere olieboringer i landet og offshore.

Desuden vil præsidenten gøre op statsstøtte til netop elbilerne, fordi det ifølge ham ikke er statens opgave at vælge bil for bilisterne. Læs mere om det her.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også