Som den eneste dansker har Frederik Vesti en fod inden for i Formel 1 fra den kommende sæson. I 2026 er den 24-ĂĄrige racerkører Mercedes’ eneste reserve.
Det bliver Frederik Vesti, der skal køre, hvis enten George Russell eller Kimi Antonelli ikke kan i den kommende sæson.
I hvert fald hos Mercedes.
Formel 1-holdet, som både verdenspressen og fans forventer sig meget af i 2026-sæsonen med et helt ny regelment, har udnævnt den 24-årige Vesti som holdet reservekører.
Vel at mærke eneste reservekører i sæsonen. Det skriver holdet i en pressemeddelelse.
– Jeg er meget spændt pĂĄ at skulle være mere til stede pĂĄ racerbanerne. Det er cool for mig og et stort skridt nærmere for mig og min drøm om at køre i Formel 1, lyder det fra Frederik Vesti.
OgsĂĄ i hos Mercedes-toppen er man glad for danskerens evner og – mĂĄske – kommende tjenester i løbet af 2026-kalderen.
– Du kender bilen bedre end nogen anden, og hvis Kimi eller George fĂĄr madforgiftning, ved vi, at vi har en kører, der kan levere. Vi ønsker naturligvis ingen madforgiftninger, men det er godt at vide, at du er der, lyder det fra teamchef Toto Wolf.
Udover måske at skulle erstatte Russell eller Antonelli kan Frederik Vesti se frem til i hvert fald fire fredagstræninger i løbet af sæsonen.
Oveni reservetjansen for Mercedes skal Frederik Vesti kører Cadillacs Le Mans-program i en lukkede prototype. Det der i dag kaldes hypercar.


