Forsker slagter elbilbatteri – kan ikke lade sig gøre

Finske Donut Lab hævder, at de har udviklet et såkaldt solid state-batteri, der slår alt, som ellers er kendt. Men det er fusk, siger finsk forsker.

Annonce

Et finsk elbilbatteri – eller i hvert fald løftet om det – møder nu finsk modstand.

Tanja Kallio, der er professor i batterikemi og -materialer ved Aalto Universitet i netop Finland, siger, at batteriet, som Donut Lab hævder at sidde på, slet ikke kan lade sig gøre.

–  Det ville krænke fysikkens principper, siger hun til mediet YLE.

Og forskeren er ikke den eneste, der mere end bare løfter et øjenbryn over de påstande, som Donut Lab kom med på 2025-udgaven af teknologimessen CES i Las Vegas.

Annonce

De kinesiske batteriproducenter står nærmest i kø for at sige, at det finnerne påstår overhovedet ikke kan lade sig gøre.

Men nu kommer kritikken altså også fra nogle af Finlands skarpeste hjerner. Donut Lab har bl.a. lovet et batteri med en energitæthed på 400 Wh/kg.

Og ikke bare det. Batteriet skal kunne oplades til 100 procent på mindre end 5 minutter og holde til mere end 100.000 ladedcyklusser.

Oversat til mere almindelig dansk betyder det, at batteriet uden problemer vil kunne holde i hundredvis af år uden at miste stykken af ydeevne. Men det passer bare ikke, siger den førende batteriforsker nu.

– Det virker ret utroligt. Det ville krænke alle de principper inden for fysik og kemi, som jeg kender til, siger Tanja Kallio, til YLE.

Donut Lab holder dog fast i sine påstande om batteriets ydeevne. Faktisk mener det allerede at kunne udstyre de første motorcykler med teknologien allerede i 2027.

Næste skridt er elbilerne. Spørgsmålet er så, om det nogensinde kommer til at ske.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce