Formel 1-kører uden kørekort: “Sådan gik køreprøven”

18-årige Kimi Antonelli afløser denne sæson den syvdobbelte verdensmester Lewis Hamilton hos Mercedes. Få uger inden sæsonstart måtte han ikke køre helt almindelige biler.

Annonce

Kimi Antonelli, den 18-årige kører, der afløser den syvdobbelte verdensmester Lewis Hamilton Mercedes i Formel 1 i 2025, har bestået sin køreprøve.

Det markerer en milepæl for den unge italiener, der nu kan føje et civilt kørekort til sin voksende liste af præstationer bag et rat.

Antonelli har haft en bemærkelsesværdig karriere indtil videre. Han har imponeret i forskellige juniorklasser og sikrede sig en plads i Mercedes’ juniorprogram i 2019.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Siden da har han domineret Formel 4, vundet mesterskaber i Formel Regional og vist sit talent i Formel 2.

Disse resultater banede vejen for hans Formel 1-debut, der finder sted ved det australske Grand Prix i 2025 til marts.

Han overtager sædet fra Lewis Hamilton, der skiftede til Ferrari. Antonelli bliver den første italienske kører i Formel 1 siden Antonio Giovinazzi røg ud i 2021.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Med sine 18 år og 203 dage bliver Antonelli den tredje yngste kører i Formel 1-historien. Kun Max Verstappen og Lance Stroll var yngre, da de tog hul på deres vej gennem motorsportens kongeklasse. Til sammenligning var Kevin Magnussen 21 år gammel, da han fik et sæde hos McLaren.

Inden Antonelli sætter sig bag rattet i sin Formel 1-bil, deltager Antonelli i den store sæsonlancering “F1 75 Live” i London den 18. februar.

Her præsenterer alle hold deres biler til 2025-sæsonen.

Læs videre efter annoncerne

At bestå køreprøven er en formalitet for Antonelli, men det er et symbolsk skridt ind i voksenlivet og en påmindelse om, at han nu har tilladelse til at køre bil på almindelige veje.

Det er en kontrast til hans professionelle liv, hvor han kører en af de mest avancerede – hvis ikke den mest avancerede – racerbiler i verden.

Med køreprøven bestået kan Antonelli nu fokusere fuldt ud på sin Formel 1-debut og forberedelserne til den kommende sæson.

Forventningerne er høje til den unge italiener, der ses som en af de mest lovende talenter i motorsport. Alligevel har Mercedes ikke ville give ham en kontrakt der på papiret er længere end 2025-sæsonen.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler