Ifølge den forsvarende verdensmester Max Verstappen lyder Formel 1-bilerne af i dag som intet andet end støvsugere. Der er dog håb forude.
En V6-motor behøver ikke lyde skidt. Men det er tilfældet i Formel 1.
I hvert fald hvis man spørger den forsvarende verdensmester Max Verstappen. For den hurtige hollænder – og alle andre med en Formel 1-interesse – kan hjælpen dog være på vej.
Både Formel 1-organisationen og det internationale motorsportforbund FIA er nemlig enige om, at der skal noget nyt til.
Faktisk nærmer parterne sig hinanden i et kompromis, der ligner et comeback til V8-motoren fra 2029 eller 2030.
Den hybrid-drevne V6-motor har på trods af sine enorme kræfter nemlig aldrig været en favorit. Hverken blandt kørere, hold eller fans.
I podcasten “Pelas Pistas” beklager Verstappen sig over manglen på en følelsesmæssig forbindelse til de nuværende Formel 1-motorer.
Der er simpelthen ikke noget at glæde sig over ved teknikken. Hollænderen lægger ikke skjul på, at han savner de skrigende V10-motorer.
Spurgt til hvornår Formel 1 toppede er Verstappen da heller ikke i tvivl. Det var i V10-motorens æra mellem 2000 og 2005.
– Ikke bare på banen, men selv på vej dertil, gav lyden gåsehud, siger Verstappen.
– I dag lyder Formel 1-biler som støvsugere, når de kører forbi på lige strækning. Det er måske bedre for ørerne.
– Men det fjerner en form for følelse for bilerne, siger den tredobbelte verdensmester.
Der er dog ikke udsigt til, at Verstappen får sit ønske om et V10-comeback opfyldt. Og da slet ikke lige med det første.
Fra 2026 skal den elektriske del af hybridsystemerne nemlig udgøre flere af hestekræfterne i en Formel 1-bil.
Det har fået kritikere – både hold og kørere – til at frygte, at bilerne løber tør for hestekræfter på langsiderne. Og at bilerne skal koste – altså køres uden speeder – igennem de fleste sving.
Men der kan altså være ændringer på vej. Den næste store regelændring i Formel 1 er ifølge regelbøgerne i 2030.
Her vil især FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem gerne kunne sige velkommen tilbage til V8-motoren.

