I denne uge protesterede Polestar i stilhed over, at EU efter planen lægger et forbud mod forbrændningsmotoren ned. Men det handler ikke om frygt, siger direktør.
Polestar er ikke bange for forbrændingsmotoren.
Mærket, der er ejet af den kinesiske Geely-koncern, er sådan set heller ikke bange for konkurrencen, selvom andre bilmærker formentlig får lov til at bygge biler med forbrændingsmotorer meget længere.
I denne meldte EU nemlig ud, at forbuddet mod forbrændingsmotoren alligevel ikke bliver til noget.
Og selvom Polestar i stilhed protesterede over den beslutning allerede tidligere på ugen, er mærkets direktør i Danmark, Henrik Bang, ikke bange af sig.
Protesten, der foregik uden foran EU-Kommissionens hovedkontor i Bruxelles, er og var ikke et udtryk for frygt.
– Det kan siges meget kort: Nej. Det handler ikke om frygt for konkurrence, men om at sikre en klar og ambitiøs regulering for elektrificeringen af bilindustrien, lyder det i en skriftlig kommentar til Boosted.
Ligesom sin øverste chef, Polestars administrerende direktør Michael Lohscheller, mener Henrik Bang, at elbilen tværtimod reelt er den eneste løsning for privatbilisterne.
– Elektrificering er ikke en valgmulighed.
– Det er den eneste vej frem. Hvis du spørger mig, burde EU have holdt fast i sine ambitiøse klimamål.
– Vi har 10 år til at forberede forbrugerne. Lad os ikke spilde dem på at tvivle på, hvad der er den rigtige vej.
Polestars tidligere bestyrelsesformand og nuværende, genansatte Volvo-direktør Håkan Samuelsson mente dog indtil for få år siden, at elbilen slet ikke kunne lade sig gøre.


