Følger EU – USA vil gøre det umuligt at køre for stærkt

Bliver din bil den næste fartkontrol? Politikere i USA vil have en “fartlås” i biler, der automatisk bremser dig ved fartgrænsen. Er Danmark det næste land?

Annonce

Lovgivere i den amerikanske delstat Wisconsin foreslår nu at indføre en kontroversiel ny teknologi i biler.

Det skal nemlig være fysisk umuligt for alle biler at køre for stærkt.

Systemet, der minder om en alkolås, skal påtvinges bilister, der gentagne gange er dømt for hensynsløs kørsel.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Forslaget er det seneste skud på stammen i kampen mod vanvidskørsel – men det rejser ifølge flere amerikanske medier også alvorlige spørgsmål om personlig frihed og overvågning.

Det er de to demokratiske politikere Russell Goodwin og Chris Larson fra Milwaukee, der står bag lovforslaget.

De mener, at den nye teknologi kan ændre den farlige kultur omkring hensynsløs kørsel ved at tvinge bilisterne til at overholde fartgrænserne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Det lærer dem, og det lærer også alle andre, der sætter sig ind i bilen med dem, hvorfor de har sådan noget installeret, siger senator Chris Larson ifølge Milwaukee Journal Sentinel.

Bilisten skal betale for fartbegrænseren

Ligesom med alkolåse, der forhindrer spritbilister i at starte bilen, skal den nye “fartlås” betales af den dømte bilist selv – ikke af staten.

Prisen for installation og det at bruge den i et år vil ifølge lovpakken koste hver enkelt bilist lige godt 12.000 kroner.

Læs videre efter annoncerne

Der vil dog være økonomisk hjælp til personer med lav indkomst.

Kravet om at få installeret fartlåsen vil i første omgang gælde for personer, der inden for en femårig periode bliver dømt for hensynsløs kørsel to gange.

Det gælder dog kun, hvis forseelsen involverede en hastighedsoverskridelse på mindst 32 km/t (20 mph) over det tilladte.

At undlade at installere anordningen, eller at manipulere med den, vil politikerne straffe med en bøde på 600 dollar eller op til seks måneders fængsel.

Sådan virker fartlåsen

Mere efter annoncen

Selve teknologien, kendt som Intelligent Speed Assistance (ISA), er ikke ny. Den har eksisteret i to årtier og bruges allerede i mange firmabiler og lastbiler.

Den er endda lov i EU, hvor selve begrænseren i nye biler dog kan slås fra ved at træde på speederen.

Systemet kan også slås helt fra. Men det kræver, at bilisten gør det hver eneste gang, bilen startes. At slå advarslen fra permanent er ulovligt

Systemet bruger GPS-data til at identificere den gældende hastighedsgrænse, der hvor bilen befinder sig.

En lille skærm ved eller lige omkring rattet viser både den tilladte hastighed og bilens aktuelle hastighed.

Mere efter annoncen

Når bilen nærmer sig hastighedsgrænsen, griber systemet ind og forhindrer bilen i at accelerere yderligere.

Der vil dog være visse undtagelser.

Systemet vil tillade en kortvarig overskridelse af grænsen, for eksempel ved acceleration op ad bakke eller ved indfletning på motorvej.

Nogle udgaver af lignende lovgivning i andre delstater tillader også føreren at trykke på en knap, der tilsidesætter systemet et bestemt antal gange hver måned.

Modstand mod forslaget

Forslaget møder ikke overraskende en del kritik.

Den republikanske politiker Bob Donovan roser initiativet, men tvivler på, om det er praktisk muligt at implementere, så det giver mening ude på vejene.

Andre kritikere frygter, at systemet vil blive misbrugt til generel overvågning af alle bilister.

Mindst to andre stater, Virginia og Washington, har allerede vedtaget lignende love, der kræver, at dømte vanvidsbilister kører rundt med systemet, hvis de vil bag rattet igen.

De love træder dog først i kraft i henholdsvis 2026 og 2029.

Sverige overvejer samme system

Tanken om en fartlås er ikke kun noget, amerikanerne roder med.

Som Boosted kunne fortælle allerede i januar, undersøger Trafikverket i Sverige muligheden for at indføre et lignende system i alle nye biler.

Mere efter annoncen

I første omgang foreslår svenskerne dog kun at gøre det obligatorisk i nye firmabiler.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder