Flertallet vil ikke forbyde diesel- og benzinbiler

EU lægger op til, at det skal være helt slut med nye diesel- og benzinbiler i 2035. Men på gaden siger de fleste klart nej tak til et forbud.

Annonce

Bilindustrien sætter i stigende grad spørgsmålstegn ved det EU-forbud mod forbrændingsmotoren, som skal gælde fra 2035. Og på gaden siger flertallet nej.

For mens EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen stadig ønsker at forbyde samtlige nye forbrændingsmotorer, siger bilisterne på gaden klart nej.

Det skriver Autobild.

Annonce

Ifølge en ny undersøgelse, som er foretaget blandt de tyske bilister, er holdningen imidlertid en helt anden. Kun 17 procent af bilisterne går nemlig ind for at forbyde forbrændingsmotoren, som EU vil.

LÆS OGSÅ: EU vil forbyde benzinbilen med e-fuel, advarer BMW

44 procent gik omvendt ind for direkte at afskaffe forbuddet, mens yderligere 7 procent i det mindste gerne ser, at EU får udskudt beslutningen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Undersøgelsen baseret på 1.008 tyske bilister, interessant nok er holdningen til et forbud mod nye benzin- og dieselbiler blandt både mænd og kvinder på vejene stort set den samme.

Samtidig viser undersøgelsen, at ingen af de adspurgte går særligt meget op i bilerne. Det drejer sig derfor udelukkende om deres holdning til et forbud.

Undersøgelsen viser dog også, at desto ældre bilisterne er, desto flere er direkte mod et forbud mod forbrændingsmotoren. 49 procent af bilisterne over 40 vil have EU til at droppe forbuddet. Mens næsten en fjerdedel af dem under 30 år vil have EU til at gennemføre forbuddet.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Et er, hvad EU og befolkningen måtte være uenige om. Noget andet er, hvad bilmærkerne rent faktisk mener kan lade sig gøre. Og i de seneste måneder har bilmærke efter bilmærke nærmest holdt i kø for at fortryde målsætninger om elbiler.

Senest har Audi meldt ud, at mærket er ‘nødt til at være fleksibelt’. Det betyder, at folkene i Ingolstadt alligevel ikke kan undvære forbrændingsmotoren senest i 2033 som lovet. Læs mere om det her.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!


Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?