Ferrari-kunder kræver teknologi som bilister ellers hader

Den nye Ferrari 12Cilindri får flere førerassistent-systemer efter ønske fra kunderne, siger marketingchef Enrico Galliera i et nyt interview.

Annonce

I en tid, hvor bilister i nye biler brokker sig højlydt over især lovpligtige assistentsystemer, er der kommet en overraskende kontramelding fra Ferrari.

På fabrikken i Maranello vil kunderne nemlig have endnu flere førerassistentsystemer ( også kaldet ADAS, red.) i bilerne.

Det gælder også for den nye Ferrari 12Cilindri, oplyser marketingchef Enrico Galliera i et interview med Autovisie.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Systemer som vognbaneassistent, automatisk nødbremse og trætheds-registrering er ofte kritiseret af bilentusiaster.

De kan virke forstyrrende og få bilisten bag rattet til – modsat det der egentlig er intensionen – at miste fokus.

Alligevel er det netop de systemer, som Ferrari-kunder nu beder om at få flere af. Og det virker endnu mere Ramus Modsat, når det kommer fra Maranello.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Kunderne fortalte os: Hvis du kører en Ferrari, ønsker du ikke førerassistentsystemer,” indleder Enrico Galliera i interviewet.

Han fortsætter med at forklare kundernes ræsonnement, som nu også er blevet bilmærkets.

Det skal være nemt at slå fra, siger ejerne

– Men hvis du sidder fast i trafikken på motorvejen, er det meget nyttigt for sikkerheden og for at gøre kørslen lettere, forklarer Galliera.

Konklusionen fra Ferrari er derfor klar. Der er en konkret efterspørgsel på de elektroniske hjælpemidler fra kundebasen.

– Så der er efterspørgsel efter det, og kunderne ønsker endda, at vi yderligere udvider antallet af ADAS-systemer.

Mange bilister oplever ellers, at de mange nye systemer ikke er end en kilde til frustration bag rattet.


Advarselslyde og konstante indgreb kan fjerne fokus fra kørslen og i nogle tilfælde skabe usikre situationer.

EU-lovgivning kræver, at alle systemer automatisk aktiveres ved hver køretur. Det gør det besværligt, hvis man skal igennem flere menuer for at slå dem fra.

Fremtiden for førerassistenter i superbiler

Ferrari anerkender den problemstilling. Kunderne et dobbeltsidet ønske, som mærket nu forsøger at opfylde

– Selvom der er efterspørgsel efter flere førerassistentsystemer, er der også en stor efterspørgsel efter en enkel måde at slukke dem på, når de ikke er nødvendige, siger Enrico Galliera.

Mere efter annoncen

Den løsning er implementeret i den nye Ferrari 12Cilindri. Her kan ejeren deaktivere de aktive systemer med et enkelt tryk på én knap.

Men det er som sagt ikke alle, der er lige begejstret for den måde bilmærkerne, bygger de lovpligtige systemer ind i bilerne.

Boosted har før kunnet fortælle om Suzuki Swift-ejeren Bjarne Woetmann, der er så træt af systemerne i bilen, at han har overvejet at sælge bilen.

Efterfølgende valgte Suzuki-importøren at kritisere Boosted for at bringe artiklen. Suzuki mener ikke, at deres systemer er fejlen. Derimod mener importøren, at ansvaret ligger hos EU.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet