Falsk betjent på spil: 26-årig snydt på Vestmotorvejen

Midt- og Vestsjællands Politi efterlyser en falsk kollega i grå hættetrøje, der fredag stjal både kørekort og telefon fra en 26-årig mand.

Annonce

En 26-årig bilist er fredag morgen blev snydt af en falsk politibetjent på Vestmotorvejen ved Ringsted.

Den unge mand kom kørende, da en bil bag ham pludselig blinkede med det lange lys. Den 26-årige troede, at det var politiet, og trak derfor ind i nødsporet.

Her steg en mand ud af den anden bil.

Han bar ikke uniform. Han påstod dog alligevel, at han arbejdede for ordensmagten, hvorefter den 26-årige blev tvunget til at udlevere både telefon og kørekort.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge den falske betjent blev den 26-årige afkrævet sit kørekort, fordi han skulle følge med et en alkometertest på en nærliggende rasteplads.

Det var dog ikke nogen alkometertest. Og først senere gik det op for den 26-årige, at han var blevet snydt.

Midt- og Vestsjællands Politi har nu offentliggjort et signalement af den mistænkte. Der er tale om en mand på 20 til 30 år, der er brun i huden og har sort skæg. Han beskrives som værende mellem 180 og 190 centimeter høj.

Bilister skal altid se ID

Politiet opfordrer alle borgere til altid at bede om legitimation, hvis de er usikre, når de bliver stoppet af ‘ordensmagten’.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Særligt den slags der klæder sig i andet end den almindelige uniform.

En ægte betjent skal altid kunne fremvise et gyldigt politilegitimationskort. Det er din ret at se det, hvis du føler det mindste tvivl.

Hvis du har set noget mistænkeligt på Vestmotorvejen onsdag morgen, skal du kontakte politiet på telefon 114.

Læs videre efter annoncerne

Manden i den grå hættetrøje er ikke den eneste, der ‘i skikkelse’ af ordensmagten har chikaneret uskyldige bilister.

Politiet – altså det rigtige – har på den konto blandt andet fået fat i ung mand i en ældre, slidt Audi A4 og en ældre mand i en rød Dacia.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder