EU vil både stramme og lempe reglerne, når det kommer til de lovpligtige periodiske syn. Snart kan du måske køre til Tyskland for at få den slags gjort.
Det er måske lidt bøvlet i en travl hverdag. Men EU arbejder alligevel på at tillade periodiske syn på tværs af landegrænser.
Det fremgår af en offentliggjort, intern skrivelse fra den svenske Transportstyrelse.
– Den svenske Transportstyrelse anbefaler i bund og grund, at inspektionskontroller i vid udstrækning harmoniseres.
– Og at et syn fra én medlemsstat skal accepteres som ligeværdigt, enten med henblik på gensidig anerkendelse eller i det mindste med henblik på anerkendelse fra andre medlemsstater, skriver myndigheden.
I praksis anbefaler EU, at et internationalt godkendt bilsyn skal have en gyldighed på mindst seks måneder.
Herefter skal det være op til det enkelte medlemsland, om og hvornår bilerne skal bestå et syn i ejernes hjemland igen.
Forsalg møder heftig dansk modstand
Ifølge de svenske myndigheder bliver det dog hverken i dag eller i morgen, at du kan køre forbi en tysk, hollandsk eller for den sags skyld svensk synshal for at få overstået det lovpligtige syn.
Som det er med EU-lovgivning, tager det op til tre år, før de enkelte medlemslande skal indfase den slags nye regler.
Lige nu er periodisk syn på tværs af landegrænser da også kun et forslag. Det samme er EU’s mening om, at langt de fleste biler skal til syn hvert eneste år.
Forslaget, der allerede møder voldsom kritik fra dansk side, vil nemlig gøre det markant dyrere at være bilejer i Danmark.
– Hvis det her bliver vedtaget, kan det betyde en betydelig ekstraregning for mange danskere, siger Niels Flemming Hansen fra De Konservative til DR.
Får EU held med at tvinge danske biler igennem syn hvert år, bliver det meget dyrere at være dansk bilist.
Et periodisk syn, som lige nu skal gennemføres hvert andet år, for biler der er ældre end 4 år, koster typisk 400 til 500 kroner.
Som reglerne er i dag, kan veteranregistrerede biler – dem der er 35 år eller ældre – vente 8 år mellem hvert syn. Men det kan EU-reglerne altså også lave om på.


