EU-krav gør din bilforsikring betydeligt dyrere

Mange danske bilister betaler allerede svimlende summer for at forsikre deres biler. Et nyt EU-krav om solidaritet selskaberne imellem vil gøre det endnu dyrere.

Annonce

Et nyt EU-krav vil gøre bilforsikringer meget dyrere for de europæiske forbrugere i løbet af de kommende år.

Europa-Kommissionen arbejder nemlig på at indføre en fælles forsikringsgarantiordning kaldet IGS (Insurance Guarantee Scheme).

Formålet er at sikre erstatning til kunderne, selvom deres forsikringsselskab skulle gå konkurs.

Selvom intentionen bag det nye direktiv er god, vækker forslaget stor vrede i branchen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den svenske organisation Svensk Försäkring advarer nu om, at de ekstra omkostninger vil lande direkte hos kunderne.

Det betyder, at både din bil- og husforsikring kan stige markant i pris.

Kravet tvinger selskaberne til at binde store beløb i garantifonde, som de ellers kunne bruge på at holde priserne nede.

I lande som Sverige og Danmark mener man, at den nuværende beskyttelse allerede er fuldt tilstrækkelig. Derfor ses det nye krav som en unødvendig ekstraregning til almindelige bilejere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Jonas Söderberg, der er økonom hos Svensk Försäkring, påpeger, at de eksisterende Solvens II-regler allerede sikrer selskabernes stabilitet.

At pålægge en fælles EU-standard vil derfor blot skabe bureaukrati og dyrere policer. Han frygter, at det vil skade det frie marked og konkurrencen.

Europa-Kommissionen planlægger at afholde høringer om det kontroversielle forslag i første halvdel af 2026.

Læs videre efter annoncerne

Hvis direktivet bliver vedtaget, skal det efterfølgende godkendes af både Europa-Parlamentet og de enkelte medlemslande. Det kan betyde en permanent prisstigning på dine faste udgifter til bilen.

Bilforsikringer er i forvejen steget med 80 procent

Eksperter vurderer, at de nye IGS-krav vil ramme de mindste forsikringsselskaber hårdest.

Det kan føre til mindre konkurrence, hvilket historisk set altid sender priserne opad. Forbrugerne risikerer derfor at betale for en sikkerhed, som de i forvejen har i deres nationale systemer.

Mere efter annoncen

Rapporter fra branchen viser, at de administrative omkostninger ved at administrere de nye fonde er enorme.

Forsikringsselskaberne har ingen anden udvej end at hæve præmierne for at dække de lovmæssige krav. Det sker samtidig med, at inflationen i forvejen presser prisen på reparationer og reservedele.

Den endelige beslutning om det nye direktiv forventes først at være forhandlet på plads i 2026, hvis ikke forslaget forkastes.

Indtil da kæmper de nordiske lande for at få undtagelser, der tager højde for deres allerede sikre markeder. Hvis det mislykkes, må bilisterne forberede sig på en dyrere fremtid bag rattet.

Mere efter annoncen

Noget andet er, at danske bilister i forvejen betaler enormt meget for deres forsikringer. Det er i høj grad elbilerne der får skylden.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder