Er LaFerrari hurtigere, end Ferrari siger? Her rammer den 372 km/t

Ferrari opgiver en tophastighed pÃ¥ 349 km/t, nÃ¥r det kommer til topmodellen LaFerrari – men…

Annonce

Noget kunne tyde pÃ¥, at der er noget mere spark i den enorme V12’er pÃ¥ 6,3 liter.

I videoen, som du kan se længere nede i artiklen, er et eksemplar af den italianske hyperbil sluppet løs på et stykke Autobahn med fri hastighed.

Og med mindre samtlige øjne her på Boosted-redaktionen ser forkert, synes vi, at de 963 hestekræfter sender bilen LANGT forbi den officelle tophastighed.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: WTF?! Bilist kører over for rødt og vælter – lige foran politiet!

372 km/t rammer det digitale speedometer, før klippet er forbi. Og det er faktisk kun 14,7 kilometer i timen langsommere, end McLaren opnåede, da de skød deres F1 af på Volkswagens testbane og ramte 386,7 km/t.

Men som vores kolleger fra Bil Magasinet bemærker, så skal man være varsom med hastigheder efter et speedometer. Der skal nemlig altid medregnes en vis usikkerhed.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Uanset hvad går det pænt stærkt i den italienske hyperhingst:

View this post on Instagram

LaFerrari top speed ? #372 #ferrari #topspeed

A post shared by Exotics Vs Classics (@speedtimers) on

 

Flere artikler efter annoncen
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler