Elektrisk BMW kan kun køre 1.000 km på landevej

BMW’s nye iX3 kan som sådan godt køre 1.000 kilometer på en opladning. Men det kræver, at inginørerne undgår alt der minder om motorveje.

Annonce

For BMW blev rejsen unødvendigt lang.

Men i en reklamevideo hævder tyskerne alligevel at have bevist, at den nye, elektriske iX3 godt kan køre 1.000 kilometer på en opladning.

Det kræver dog to ting. En unødvendig lang rejse og en fjerlet højre fod.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For at trække det absolut meste ud af batteriet undgik BMW folkene nemlig alle motorveje på den 1.600 kilometer lange rute fra fabrikken i Ungarn til hovedsædet i München.

BMW-folkene bruger endda en app i bilen, der skal fortælle dem, hvordan de kører mest økonomisk og frem for alt sparsommeligt for at nå frem til München.

Om det så er snyd eller ej, må den enkelte forholde sig til.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Da bilen har kørt 230 ud af de 1.000 kilometer er der ifølge BMW 79 procent af batteriet tilbage. Men bilen er stadig kun nået til Budapest.

Halvsvejs må BMW-folkene slukke for varmen i kabinen. Med 53 procent tilbage af batterier når bilen Østrigs hovedstad Wien.

I desto mindre lykkedes det faktisk at nå München på den samme opladning, da bilen triller ind på fabriksområdet er er der kun 7 kilometer tilbage på batteriet. Til gengæld har der ikke været varme i bilen hele natten.

Artiklen fortsætter efter dette:

Spørgsmålet er, om rejsen i en dieselbil er meget mere behagelig. For nylig lykkedes det Skoda at køre mere end 2.800 kilometer på en tankfuld.

Men som Boosted også kunne fortælle, gik det virkelig langsomt. Hastigheden kom nemlig ikke over 80 kilometer i timen.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?