Det kinesiske elbilmærke Neta Auto er erklæret konkurs. Torsdag mødte grundlægger Fang Yunzhou vrede medarbejdere, der krævede deres løn udbetalt.
Salget for elbilmærket Neta Auto er styrtdykket de seneste år. Fra en position som en af de hurtigst voksende spillere på det kinesiske marked er virkeligheden nu en anden.
Bilmærket er gået konkurs. Det markerer et dramatisk endeligt for en virksomhed, der engang havde store ambitioner med grundlægger Fang Yunzhou i spidsen.
Kollapset blev officielt bekræftet den 12. juni. Det skriver CarNewsChina.
Dagen før konkurs blev der spredt en video på sociale medier. I den kan man se over hundrede medarbejdere forsamlet ude foran firmaets kontor i Shanghai.
De konfronterede grundlægger Fang Yunzhou direkte. Medarbejderne krævede at få udbetalt deres manglende løn.
Svaret var nedslående. De fik besked på at afvente den kommende konkursbehandling.
Bag det hele ligger flere år med alvorlige økonomiske problemer. Neta Auto har haft svært ved at betale sin gæld. Det fik domstolene til at indefryse selskabets aktiver tidligere i 2024.
Gæld og tomme pengekasser førte til kollaps
I marts var situationen så kritisk, at der kun kunne indefryses et beløb svarende til lidt over 480 danske kroner fra to af selskabets konti. Kassen var tom.
Samtidig fortæller tidligere ansatte, at de ikke har modtaget løn siden november sidste år. Det var også på det tidspunkt, at store afskedigelser fandt sted.
Over 2.900 medarbejdere mistede deres job. Det var næsten halvdelen af hele arbejdsstyrken. Men det var altså ikke nok. På tidspunktet for konkursen skylder Neta Auto lige knap 2 milliarder kroner.
Virksomheden er desuden blevet sagsøgt af sine leverandører. Et reklamebureau i Shanghai har anmodet om, at Neta Auto bliver erklæret konkurs.
Det sker på grund af ubetalte regninger på mere end 4,8 millioner danske kroner.
Neta Auto forsøgte i maj at nedtone krisen. De hævdede, at forretningen fortsat kørte. Meget tyder dog på, at det var tomme ord.
Fremtiden for kinesiske elbilproducenter
Neta var længe et mærke, som mange spåede en lys fremtid. Salgstallene fortæller dog en anden historie. I 2022 solgte de 152.000 biler. Året efter faldt tallet til 127.500.
I hele 2024 nåede salget kun 64.500 biler. I januar i år blev der kun registreret 110 Neta-elbiler på det kinesiske marked.
Neta Autos kollaps viser en hård virkelighed på det kinesiske elbilmarked. Samtidig ser vi i Danmark en bølge af nye bilmærker fra Kina. Flere både inde i og unden for bilindustrien er dog stærkt i tvivl, om hvor mange af dem der overlever. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]