Elbilmærke der brugte 10 mia. kr. går alligevel konkurs

Tilbage i maj gik Bollinger Motors konkurs, for bare én måned senere at blive samlet op på målstregen af en konkurent. Men nu er redningsforsøget mislykkedes.

Annonce

Det er ikke alt i bilernes verden, der lykkes. Og nu er det slut for Bollinger Motors.

Det amerikanske elbilmærke, der gik konkurs tilbage i maj måned efter at have brændt 10 milliarder kroner af på udvikling, er definitivt lukket ned.

Ifølge The Drive er der ikke så meget som én dollar tilbage i konkursboet, de ansatte får ikke løn, og kurator har ikke kunnet redde de sunde dele af virksomheden.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der blev ellers forsøgt tilbage i juni, da konkurrenten Mullen Automotive købte yderligere 21 procent af aktierne i Bollinger og dermed satte sig på 95 procent af bilmærket.

– Vores besøg hos producenten i juli afslørede en operation fuld af ambition – og et lige så stort overskud af tomme skriveborde.

– Med dagens politiske modvind mod elbiler var dette måske uundgåeligt, lød det i en kommentar fra The Drive.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge kilder tæt på bilmærket er der ingen penge tilbage overhovedet. De sidste lønninger har været flere uger forsinket.

Og hverken kunder eller kreditorer har kunnet få svar på, hvor deres penge eller forudbetalinger for biler er henne.

Grundlægger Robert Bollinger har desuden sagsøgt Mullen Automotive, fordi han mener at have 10 millioner dollar til gode fra et lån, som aldrig er blevet tilbagebetalt.

Desuden er der gæld til diverse kreditorer på mere end 500.000 dollar. Et noget mindre beløb end den halvanden milliard kroner, Bollinger har brændt sig igennem siden begyndelsen i 2014.

Bollinger Motors er dog ikke det eneste bilmærke, der er gået konkurs i år. Kinesiske Netra Motors måtte lukke i maj, da gælden var over 2 milliarder danske kroner.

Heller ikke her fik de ansatte ifølge Boosteds oplysninger løn.




Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet