Sommer-nyhed: Tesla låser prisen på lynladning i Danmark

Tesla indfører faste Supercharging-priser i Danmark over sommeren, så elbilister slipper for svingende ladepriser på farten.

Annonce

I løbet af sommeren indfører Tesla faste priser på Supercharging herhjemme. Det betyder, at prisen ikke længere skifter efter tidspunkt, efterspørgsel eller belastning på ladenetværket.

For elbilister på vej til arbejde, sommerhus eller ferie sydpå kan ændringen gøre det lettere at regne på turen på forhånd.

Tidligere kunne Supercharger-priserne variere gennem døgnet. Ofte var opladning billigere uden for spidsbelastning og dyrere, når mange brugte laderne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Samme lade-pris hele dagen hos Tesla

Med den nye sommerpris betaler Tesla-ejere og andre elbilister med Supercharging-abonnement 2,60 kr. pr. kWh. Elbilister uden abonnement betaler 3,60 kr. pr. kWh.

Et Supercharging-abonnement koster 85 kr. om måneden.

For bilister, der bruger Teslas netværk flere gange i løbet af sommeren, kan abonnementet derfor hurtigt blive relevant. Især hvis turen går gennem Danmark mod Tyskland, Sverige eller videre sydpå.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ny struktur skal fjerne ladeforvirring

Faste priser gør ikke nødvendigvis opladning billigere for alle i hver eneste situation. Men de gør prisen mere gennemskuelig.

For mange elbilister er netop ladepriser en kilde til irritation. Prisen kan skifte fra udbyder til udbyder, fra app til app og fra tidspunkt til tidspunkt.

Teslas model gør det enklere. Man kender prisen, før man sætter stikket i bilen. Det kan især være en fordel i ferieperioden, hvor mange lader på ukendte steder og ikke har lyst til at jagte billigste tidspunkt.

Omkring 40 danske lokationer

Tesla har cirka 40 Supercharger-lokationer i Danmark. De ligger især langs motorveje og større ruter, hvor mange elbilister passerer på længere ture.

Netværket er åbent for Tesla-ejere og for mange andre elbiler med adgang via Tesla-appen. Globalt tæller Teslas ladenetværk mere end 80.000 Superchargere.

Dermed er Tesla stadig en af de mest udbredte ladeoperatører for elbilister, der kører på tværs af landegrænser.


Ferieprisen rammer et vigtigt tidspunkt

Sommeren er højsæson for lange ture i elbil. Netop derfor kommer ændringen på et tidspunkt, hvor mange planlægger ruter, ladestop og feriebudget.

Med faste danske Supercharging-priser forsøger Tesla at gøre én del af regnestykket mere enkel. Det fjerner ikke behovet for at planlægge ladestop på lange ture.

Men det gør det lettere at vide, hvad strømmen koster, når turen begynder i Danmark.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner. Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S. Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet