Zeekr har nu leveret over 1.500 biler i Danmark på under ét år. Næste skridt bliver premieren på den nye 7GT den 23. juni.
Endnu et elbilmærke har fået fodfæste i Danmark. Zeekr har på under ét år leveret mere end 1.500 biler til danske kunder. Det oplyser mærket selv i forbindelse med en ny status for den danske satsning.
Tallet er interessant, fordi Zeekr stadig er et relativt nyt navn for mange bilkøbere herhjemme. Alligevel har mærket nået en milepæl, som viser, at der er plads til flere premium-elbiler på markedet.
Zeekr er en del af Geely-koncernen, som også står bag bilmærker som Volvo, Polestar og Lynk & Co. Mærket positionerer sig som et elektrisk premiumbrand med fokus på teknologi, rækkevidde og hurtig opladning.
1.500 biler på under ét år
Zeekr Danmark kalder milepælen vigtig for mærkets position i det danske premiumsegment.
“At nå 1.500 leverede biler på så kort tid er en vigtig milepæl for os. Vi er meget glade for den modtagelse, vi har fået i Danmark,” siger Anders Styrup, salgschef hos Zeekr Danmark.
Han fremhæver samtidig forhandlernes arbejde som en del af forklaringen. Zeekr har fra starten satset på fysiske showrooms og en mere traditionel kundeoplevelse end flere andre nye elbilmærker.
Det betyder, at kunderne kan se bilerne, tale med sælgere og prøvekøre modellerne på samme måde som hos mere etablerede bilmærker.
Fire modeller snart på dansk jord
Zeekr tilbyder lige nu tre – snart fire – modeller på det danske marked. Den mindste er Zeekr X, en lille SUV med op til 415 km WLTP-rækkevidde.
Derudover findes Zeekr 7X, som er en familie-SUV med hurtig opladning og op til 615 km WLTP-rækkevidde.
Zeekr 001 er mærkets sportslige shooting brake med op til 620 km WLTP-rækkevidde.
Zeekr 7GT får premiere i juni
Zeekrs næste store danske begivenhed bliver 23. juni. Her får Zeekr 7GT Danmarkspremiere, og kunder får for første gang mulighed for at opleve og prøvekøre bilen.
Modellen bliver vigtig, fordi den skal udvide mærkets appel ud over SUV-kunderne. En stor, lav Gran Tourer med lang rækkevidde kan ramme kunder, der ønsker noget andet end de mange el-SUV’er, som dominerer markedet.
Vi spår modellen temmelig stor succes, da prisen er skarp. Fra 324.900 kr. siger prisskiltet nu!



